Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegatie in strainatate, pe perioada lunga
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegatie in strainatate, pe perioada lunga

buna ziua,
sper ca am nimerit bine sectiunea. daca nu, imi cer scuze.

am o problema mai ciudata si atipica.

sunt administrator, asociat si angajat la o firma mica, de design.
lucrez aproape exclusiv ptr clienti din UE (germania, elvetia - ma rog, ultima nu e in UE).
vreau sa ma mut in germania ptr o perioada lunga, sa traiesc si sa lucrez acolo, tot de acasa, cum fac si acuma. adica nu vreau sa ma duc sa ma angajez la altii acolo, sau sa imi fac un SRL in germania (am nevoie de 25.000 eur capital ptr asta), ci vreau pur si simplu sa ma mut intr-un apartament in germania si sa continui sa lucrez de acasa, facturand in continuare prin SRLul din Romania.

am vorbit cu niste contabili, multi au spus ca delegatia sau detasarea ar fi solutia. problema e ca nu stie nimeni sigur.

m-am interesat pe net si am gasit urmatoarele:

1, detasare:
In majoritatea tarilor apartinand U.E., detasarea presupune obtinerea unui permis de munca in statul de care apartine unitatea cesionara.
deci nu se aplica in cazul meu.

2. delegatie
asta ar fi solutia perfecta, ca primesc diurna zilnica si pot astfel sa beneficiez de banii de la clientii din UE, fara justificari, etc.
dar nu gasesc nicaieri pe net daca delegatia este limitata in timp.
eu vreau sa plec pentru cate 6 luni, 1 an, si nu stie nimeni sa imi zica daca se pot face delegatii asa de lungi.

in Contractul Colectiv de munca pe nivel national , art 45, nu scrie de nicio limitare temporala in cazul delegatiei.
[ link extern ]

in Hotărârea nr. 1860/2006 a Guv. iarasi nu se pecifica vreo perioada maxima de delegare.
[ link extern ]

deduc deci ca perioada de delegare poate fi infinita, in functie de cat e nevoie ca delegatul sa rezolve problemele ptr care a fost trimis in delegatie?
pot sta in delegatie cate 6 luni, 1 an, in mod legal?

multumesc anticipat.
andi
Ati intuit bine,delegatia trebuie sa aibe o data de pornire si alta de sfarsit (dela data ..la data)..;).Aveti grija sa legati datele delegatiilor ca sa nu aveti diurna descoperita(de fapt de asta se ocupa cont.firmei.)Scopul poate fi prospectare piata.Pentru decontare diurna aveti nevoie de confirmari(bilet avion/tren) chitante sejur hotel,etc.etc.din care sa rezulte efectuarea delegatiei intre cele doua date.
andiszek a scris:
2. delegatie...
dar nu gasesc nicaieri pe net daca delegatia este limitata in timp.
eu vreau sa plec pentru cate 6 luni, 1 an, si nu stie nimeni sa imi zica daca se pot face delegatii asa de lungi.

Deci care este perioada maxima de delegatie? Contabila zice ca nu exista o limita pentru ca nu a gasit nimic in lege.
Chiar daca nu se specifica eu zic ca nu se pot depasi 183 de zile intr-o singura tara pe an lucru care atrage dupa sine rezidenta fiscala deci plata taxelor in tara respectiva. Corect?
vladonne, utilizator