avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2116 soluții astăzi
Forum Activitate martutzza

Activitate martutzza

Buna ziua, imi poate spune cineva cu exactitate daca un cadru militar poate sau nu sa fie si pfa?
Articolul 30
(2)Cadrelor militare in activitate le este interzis:
a)sa indeplineasca alte functii decat cele in care sunt incadrate, cu exceptia cumulului prevazut de lege, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale;
b)sa fie asociat unic ori sa participe direct la administrarea sau conducerea unor organizatii ori societati comerciale, cu exceptia celor numite in consiliile de administratie ale regiilor autonome si societatilor comerciale din subordinea Ministerului Apararii Nationale, din cadrul industriei de aparare sau in legatura cu aceasta.

din statutul cadrelor militare nu ma lamureste cu nimic in privinta pfa.
Ori pfa este cumva o organizatie ?
Daca da, unde se specifica acest lucru, pentru ca organizatia ar fi singurul lucru cu care as putea asocia pfa-ul. Unele persoane spun ca pfa e o organizatie, altele nu.
Va rog frumos, are cineva un raspuns clar la aceasta problema?
Asta stiu, multumesc.
Am uitat sa mentionez ca nu m-am inregistrat cu pfa la finante inca si as mai avea o intrebare:
daca nu platesc cas imi trebuie ceva de la servici?
Buna ziua, mi-am facut un pfa pentru reparatii echipamente electronice la domiciliul clientului. Acum ce nelamuriri as avea eu
1. din 1 aprilie o sa intru in ccc si nu stiu cum e mai bine sa declar pfa la anaf pt a mi se calcula indemnizatia la venitul realizat si a fi mai usor cu contabilitatea: sistem real sau norma de venit, platitor sau neplatitor de tva
2. pt serviciile prestate pot elibera doar chitanta?
3. se poate ca singurele cheltuieli sa fie cu sanatatea, impozitul si contributia pt concedii si indemnizatii? Nu vreau sa deduc nimic
Multumesc pentru raspunsuri. Acum m-am lamurit. Am zis ca nu vreau sa primesc concediu maternal pe pfa ca sa pot avea activitate cu pfa, sa obtin venit pt indemnizatie.
Multumesc inca o data.
tudorvaleriu a scris:


2. Puteti infiinta si PFA dar in momentul in care solicitati CCC trebuie sa suspendati activitatea de PFA (chiar daca veniturile din aceasta activitate nu vor fi luate in calculul indemnizatiei pentru CCC).




de ce nu mi se iau in calcul aceste venituri?
nu se iau in calcul la orice pfa?
Multumesc
Buna ziua, va solicit si eu ajutorul: sunt cadru militar aflat in ccc din martie 2012 pana in decembrie 2013, dar sunt insarcinata si nu o sa ma intorc la servici, o sa intru in concediu maternal. (voi naste in februarie). Si acum as vrea sa stiu:
1 cum mi se va calcula noua indemnizatie?
2 imi pot deschide un pfa pana la nasterea copilului? Nu vreau sa primesc concediu maternal pe pfa.
3 daca se poate infiinta pfa, pot lua indemnizatie si de la pfa si de unde? (eu iau indemnizatia tot de la servici, nu de la primarie)
Multumesc
buna seara.
as vrea sa stiu daca pot da pe cineva in judecata pentru injuraturi prin sms.
persoana pe care vreau sa o dau in judecata m-a sunat cu nr secret, eu i-am aflat imediat nr si facandu-ma ca nu o cunosc am intrebat cine e si mi-a spus ca a gresit. atunci i-am zis ca stiu cine e dar vroiam sa vad daca recunoaste. si atunci a inceput sa imi trimita mesaje cu injurii.
as putea sa il dau in judecata cumva sau nu?
multumesc
Răspuns la discuția reziliere contract de inchiriere
si cum se face o notificare?

unde trebuie sa o fac? daca o fac cu 60 zile inainte cum e legea contractul se reziliaza de la sine? sau trebuie sa mai fac ceva?

multumesc.
As dori sa stiu cum se poate rezilia un contract de inchiriere.
Situatia sta cam asa: am incheiat in luna martie un contract de inchiriere cu un agent imobiliar, vreau sa spun ca stampila de pe acel contract este un xerox, nu are nici nr de inreg, iar separat impreuna cu proprietarul am incheiat alt contract la ANAF in care sunt trecute alte conditii.
Cand m-am mutat am stabilit cu proprietarul ca stau o perioada mai mare si mi-a mai redus din chirie. Problema e ca eu as mai sta, dar anul acesta RADET-ul a oprit caldura din bloc, iar eu sunt insarcinata in luna 9 si nu as vrea sa stau fara caldura cu un bebelus. Am vorbit cu proprietarul si i-am zis ca as vrea sa ma mut si sa reziliem contractul. El a zis ca e de acord, dar sa ii dau diferenta de chirie ca stau mai putin, acest lucru este trecut in contractul cu agentia, in cel de la administratia financiara nu scrie asa ceva.
Cum se obisnuieste acum cu garantia, i-am zis sa opreasca de acolo, datorii nu am, casa nu am distrus-o, iar el imi zice ca garantia se pierde daca ma mut mai devreme, dar asta nu scrie nicaieri.
As vrea sa stiu daca poate sa imi pretinda diferenta de bani daca asta e trecut doar in contractul cu agentia, si nu in cel de la ANAF.
Art. 22. - Sunt nule de drept orice clauze cuprinse in contractul de inchiriere, care: e) autorizeaza pe proprietar sa obtina venituri din nerespectarea clauzelor contractului de inchiriere.
Acei bani nu sunt considerati venit, din moment ce eu am plecat iar el inchiriaza altcuiva, si nu a pierdut nimic?
El nu intelege ca eu nu as vrea sa plec, dar nu am incotro, nu pot sta fara caldura toata iarna cu bebelusu. Plus de asta ii platesc si impozitul la ANAF.
Si as vrea sa mai stiu daca pot rezilia contractul fara el. Multumesc