avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelarad

Activitate mihaelarad

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
NU stiu, la iesire din spital nu mi s-a eliberat concediu medical, sunt la prima sarcina, nu stiu cum se procedeaza . Mi s-a spus din spital ca mi se poate suspenda direct contractul fara concediu medical.
Buna ziua,

Am nascut in 02 august 2019, gemeni, cind pot cere angajatorului concediu pentru cresterea copiilor?
Pana in luna mai 2019 am lucrat in Germania cu contract de munca,cum complectez adeverinta de venit pentru perioada cit am lucrat in afara tarii?
Discuție Tichete de masa
In contractul de munca nu mi se prevede tichete de masa deși primesc . Nu primesc in fiecare luna , le primesc sporadic. Angajatorul are obligația sa mi acorde aceste tichete lunar? Cum pot sa-l constrâng sa le primesc lunar?
Vreau sa cumpar o cladire pentru care au fost organizate 7 licitatii, si bunul nu s-a vandut, intrucat firma a intrat in insolventa inca din 2014
Pe site figureaza la pretul de 54.000eur+tva, care este pretul minim la care pot sa il cumpar si cum trebuie sa procedez?
De unde stiu ca nu mai este altcineva care asteapta ca pretul sa scada?
Pot contacta direct banca la care este dator?
Discuție dividende 2011
La sfirsitul anului 2011 an avut profit net 21956lei, care a fost repartizat la alte rezerve, in iunie 2012 vreau sa mi iau dividente 30.000, pot(mentionez ca din anii anteriori mai am repartizat la alte rezerve 51.000)?
Cum le pot lua?
Ce declaratii trebuie intocmite si pana cind?
Cit trebuie sa platesc impozit si ca societate si ca persoana fizica?






Răspuns la discuția deductibilitate tva leasing 2012
In 14 iunie am achizitionat din Gemania un autoturism(obiect de activitate comert cu amanuntul al pieselor de schimb), 36.000eur,, trebuie sa platesc tva 50% ? Unde il declar in decontul de tva?
La o firma cu obiect de activitate transport, tva-ul aferent contractelor de leasing incheiate anterior anului 2012 utilizate de catre administrator (asociati) este deductibil sau nu?Care este baza legala?
Amortizarea si celelalte cheltuieli sunt deductibile ?
Am de rambursat tva, dar inca nu am primit decizia de rambursare, cererea am depus-o in 25 iunie!

Pot compensa tva-ul ce il am de plata in vama pt importul de bunuri cu tva-ul ce il am de rambursat?
Discuție Declaratia 600
Am urmatoarele nelamuriri:
1.Ca PFA dar si angajat, mai trebuie sa depun declaratia 600?
2. Dar ca PFA pensionar?
3. Intreprindere individuala?
4. Sunt PFA, dar am contract ca persoana fizica cu CAS, ce trebuie sa fac?
Am urmatoarea situatie in cazul lichidarii unei societatii:
sold creditor 1068=106902.5 si sold debitor 117=9216.9, cum trebuie procedat, impozitez 1068 cu 16% si restul pierderii anterioare cit si pierderea curenta o suporta actionarii?