avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaRota

Activitate ElenaRota

O firma aflata in procedura de insolventa (introdusa de administratorul firmei) a realizat un plan de reorganizare care a fost respins de ANAF (creditor majoritar). Imi puteti spune care sunt pasii urmatori in acest caz? se declara falimentul? Multumesc anticipat!
O companie intentioneaza sa cumpere un imobil si terenul aferent. In cati ani se amortizeaza terenul? dar imobilul? Multumesc anticipat!
Este adevarat ca de la 1 ian 2012 orice cetatean al UE poate achizitiona teren de constructii in Romania? ma refer la un cetatean austriac care doreste sa cumpere o casa + terenul aferent. Sau mai sunt restrictii pt achizitia de terenuri de catre cetatenii UE? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția angajati la masa credala
Multumesc mult tuturor. Deci in nici un caz angajatii nu au de plata taxa de timbru, e ciudat ca administratorul judiciar nu stie asta...
Daca o firma deschide procedura insolventei si are si salarii restante de plata catre angajati, acestia trebuie sa se inscrie la masa credala (inclusiv sa plateasca taxa de timbru de 120 RON) sau lichidatorul trebuie sa-i inscrie din oficiu la masa credala? Imi puteti spune si articolul din lege care prevede acest lucru? va multumesc anticipat !
Multumesc
Ma puteti ajuta cu urmatoarea speta: daca sunt angajat cu norma intreaga la o firma si in acelasi timp am si un PFA, la PFA trebuie sa platesc toate contributiile (sanatate, pensie)? Mentionez ca pe PFA am un venit de cca 30.000 RON/an. Multumesc!
Daca se doreste lichidarea voluntara a unei firme (fara nici un fel de datorii), trebuie cerut intai un control fiscal de la administratia financiara? sau care este procedura? Multumesc anticipat!
Buna seara! V-ati intalnit cu cazul schimbarii rezidentei fiscale a unei societati romanesti intr-o alta tara din UE? (pe modelul mutarii "central management & control" in noua tara). Care e cadrul juridic romanesc pt o astfel de operatiune? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția ordine plati insolventa
Va multumesc mult