avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate tecar_petruta

Activitate tecar_petruta

Discuție recuperare bani
buna ziua! am dat o suma de bani imprumut si i-am recuperat in instanta... numai ca de atunci au trecut 2 luni, iar datornicul nu mi i-a dat. La ultima discutie a zis ca ii voi primi peste 2 sapt.. Au trecut si cele 2 sapt... Cum sa mai procedez? :(
Răspuns la discuția partaj
multumesc. :luck:
Discuție partaj
suntem 4 frati si fiecare am primit cate o casa de la parintii nostri. fratele meu e in proces cu fosta sotie pentru casa parinteasca, dar pe care au act de vanzare cumparare #-o.Casa a fost "cumparata" prin credit pe suma de 130.000lei(banii s-au cheltuit...rata lunara a fost si e platita de fratele meu), suma de 130. 000 a fost virata la tata in cont si tot prin virament bancar tata le-a dat banii lor (fratelui si sotiei) inapoi. in baza actelor de la banca fratele poate recupera macar 70-80 % din suma?? il ajuta daca declaram si noi bunurile primite de la parinti?
:( va rog spuneti-mi daca mai pot face ceva... de un an si mai bine mi-am amanet auruul, dar primul contract mi-a fost completat gresit cu datele personale.cateva luni am dus munca de lamurire cu angajatele ca e gresit, dar nici una nu s-a sinchisit sa schimbe contractul pana nu i-am zis eu... bun contractul nou, probleme noi.. contractul are stipulata o clauza ca dupa expirarea celor 30 de zile mai tin aurul 10 zile, dar eu am discutand problema cu angajatele, a unei posibile intarzieri mai mari de 10 zile .. auzis ca nu-i nimic , nu-l pierd ca tin contractele si mai mult. sa nu o mai lungesc.. aurul trebuia prelungit pe 17 decembrie si eu am ajuns pe 3 ian, am platit comosionul care mi sa cerut la casa,iar p 3 februarie am aflat ca plicul meu afost ridicat in data de 25 ian( deci am pierdut aurul) pentru ca am intarziat cu plata comisionului #-o ca banii care i-am platit anterior au acoperit numai o parte din comision X-( cu ce st eu vinovata ca atatia bani mi-au cerut.. mai pot face ceva . e legal ca din cauza angajatelor care calculeaza gresit comisionul sa platesc eu? #-o
Discuție custodie
in urma divortului ,cumnata mea a famas cu copilul de 3 ani . Aceasta face tot posibilulsa-l desparta pe copil de tatal sau. de mentionat ca atat tatal cat si fiul se iubesc foarte mult. desi mama a catigat copilul, acesta refuza sa se intoarca la mama. daca tatal nu duce copilul dupa expirarea
programului ce se intampla? dar dupa a treia plangere ?
Răspuns la discuția firma faliment
multumrsc frumos.
Răspuns la discuția firma faliment
multumesc! din cate stiu erau datorii de 80 000 ron. acum ma intereseaza daca poate trece casa p numele lui.
Discuție firma faliment
buna ziua. in 2008 sotul meu a avut o firma care a intrat in faliment, dar au ramas ceva datorii....atunci nu eram casatoriti,iar el nu avea nici un bun pe numele lui. :( intrebarea mea este : Dupa cat timp se dizolva acea firma si cand poate trece o proprietate pe numele lui, fara a risca sa fie executat?