Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate pierdere aur amanet
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

pierdere aur amanet

:( va rog spuneti-mi daca mai pot face ceva... de un an si mai bine mi-am amanet auruul, dar primul contract mi-a fost completat gresit cu datele personale.cateva luni am dus munca de lamurire cu angajatele ca e gresit, dar nici una nu s-a sinchisit sa schimbe contractul pana nu i-am zis eu... bun contractul nou, probleme noi.. contractul are stipulata o clauza ca dupa expirarea celor 30 de zile mai tin aurul 10 zile, dar eu am discutand problema cu angajatele, a unei posibile intarzieri mai mari de 10 zile .. auzis ca nu-i nimic , nu-l pierd ca tin contractele si mai mult. sa nu o mai lungesc.. aurul trebuia prelungit pe 17 decembrie si eu am ajuns pe 3 ian, am platit comosionul care mi sa cerut la casa,iar p 3 februarie am aflat ca plicul meu afost ridicat in data de 25 ian( deci am pierdut aurul) pentru ca am intarziat cu plata comisionului #-o ca banii care i-am platit anterior au acoperit numai o parte din comision X-( cu ce st eu vinovata ca atatia bani mi-au cerut.. mai pot face ceva . e legal ca din cauza angajatelor care calculeaza gresit comisionul sa platesc eu? #-o
trebuie studiat cu atentie atat primul cat si al doilea contract...ei nu aveau voie sa introduca o clauza noua in contract (daca ne raportam la primul contract- care avea erori)....
Va confruntati cu situatie delicata,in parte datorata neatentiei dvs
Metoda mentionata de dvs este des intalnita
In conditiile in care detineti dovada ca ati achitat comisionul solicitat la data de 03.01,
automat dovada se ataseaza la contract,astfel incat este total neclar circumstantele in care a fost vandut aurul
Referitor la valoarea comisionului culpa apartine in exclusivitate anagajatelor unitatii
Pentru solutionarea cel putin partiala a problemei este necesar sa formulati plangere la politie impotriva unitatii de amanet