Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat amanet inselat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat amanet inselat

Buna ziua. Sunt anagajata de putin timp (2 1/2 luni) la o societate care are mai multe profiluri, printre care si amanet. Contractul pe profilul amanet este de jumatate de norma; mai am un contract cu norma intreaga pe alt profil (la aceeasi societate). Inainte de angajare, am urmat o sumara pregatire teoretica de aprox. 2 saptamani si practica de 3 zile. Deci, nu pot sa afirm ca am experienta inchegata pe amanet (chiar sunt o incepatoare). La punctul de lucru al societatii, am ca ustensile pentru verificarea aurului o pila (cam ruginita) si reactiv (solutie). Procedura standard ce mi-a fost impusa in contract este aceea de a verifica obiectele prin pilire si solutie. In urma cu 2 zile am avut un client cu mai multe obiecte descompletate, pe care le-am verificat conform procedurii standard (pilire), iar cand le-am verificat si cu reactivul - reactia a fost cea normala pentru aur; adica nu a avut loc nici o reactie, de unde am dedus ca obiectele sunt din aur. Cu aceasta convingere, am incheiat contract cu persoana si i-am dat suma de bani calculata. Ulterior, la controlul superiorilor de la societate, dupa ce au verificat si ei obiectele si au observat ca am aplicat corect procedura, au constatat, totusi, ca materialul obiectelor diferea putin de cel al aurului prin faptul ca era mai dur (lucru pe care eu n-am avut cum sa-l verific, deoarece n-am ustensile cu care sa tai materialul, cum au alte case de amanet). Concluzia: mi-au adus la cunostinta ca am fost inselata cu obiecte dintr-un otel care imita perfect aurul si solutia nu are nici o reactie pe el. Probabil ca nu sunt nici prima, nici ultima persoana care pateste asa ceva, insa vestea ca eu trebuie sa platesc pe loc paguba catre societate m-a adus in pragul unui infarct, suma fiind deloc neglijabila (aproape 3.000 lei), salariul meu din cele 2 contracte fiind minim pe economie (750 lei). Toata ziua am incercat sa discut (telefonic) cu superiorii mei aceasta problema, insa apelurile mele au fost pregnant respinse si discutia (la finalul programului de lucru) amanata pentru o alta zi. Decizia, din cat am inteles, este irevocabila din punctul lor de vedere (mi s-a mai spus ca daca nu voi putea plati aceasta paguba pe loc, va urma executare silita pe cale judecatoreasca). Voi face o cerere catre societate ca sa mi se opreasca esalonat salariul, dar mi s-a dat de inteles ca nu voi avea sorti de izbanda, pentru ca ei trebuie sa-si recupereze dauna (cu tot cu comision). M-am gandit sa depun si la politie o plangere pentru inselaciune (in nume personal), la adresa clientului (avand copia contractului, cu toate datele din buletin ale acestuia), dar, credeti-ma, ca sunt intr-un mare impas, deoarece nu stiu cum sa formulez aceasta plangere acum (perioada de amanet expira la finele lunii). N-am trecut niciodata prin asa ceva in cei peste 23 de ani de munca. Sunt in pragul disperarii, va rog sa ma ajutati cu un sfat, cu orice. 3 ani am cautat de munca si acum... cand am gasit un loc cat de cat stabil, pe un salariu de mizerie, cu lipsa experientei in domeniu, sa ajung intr-o situatie fara iesire:((!!! Orice sugestie, sfat (si cat mai urgent) - sunt binevenite. Va multumesc.
in raportul de munca si eventual fisa postului,sunt precizate concret limitele dvs de competenta referitor la manevrele si procedura de verificare admisa asupra bunurilor lasate drept amanet?
Eu am decat copia contractului, fisa postului mi-au dat-o decat s-o lecturez... este specificat tot ce ati mentionat (tipul de competenta si manevre le-am descris), precum si faptul ca orice abatere aduce dupa sine penalizarea angajatului. In cazul de fata, nu este vorba de o abatere in sens ilegal; eu am urmat intocmai procedura (manevre si toate cele), doar ca m-am inselat privind materialul care imita perfect aurul, iar cand au venit sefii in controlul de rutina, chiar si ei au fost uimiti cat de bine imita aurul si au zabovit mult timp asupra acelor obiecte; si-au dat seama de fals cand le-au aruncat pe pardoseala si s-a auzit un zgomotul metalic (altfel decat cel pe care-l produce aurul) si datorita duritatii materialului. Problema mea este ca, in urma somatiei lor (momentan, verbale) - la expirarea perioadei de amanetare conform contractului cu clientul, in cazul in care acesta nu se intoarce sa achite si sa-si recupereze obiectele -, mi se va face un referat prin care voi fi obligata sa platesc integral, pe loc, suma+comisionul, fara posibilitatea de a esalona suma lunar, cu popriri din salariu. Am copia contractului (cu datele din CI ale clientului), insa nu am nr. de telefon al clientului. De aceea, m-am gandit sa fac o plangere la politie, pentru inselaciune, si astfel sa oblig cumva clientul sa vina la sediu si sa incerc astfel sa recuperez paguba. Din partea societatii la care lucrez nu am nici un fel de sprijin; chiar mi-e teama sa nu ma dea afara, pentru ca m-au amenintat ca ma vor da in judecata in cazul in care nu voi plati, si n-am cu cine sa ma sfatuiesc in interiorul firmei, evita discutiile cu mine. Nu stiu care ar fi pasii pe care trebuie sa-i fac, nici ce demersuri. Astept sfaturi, opinii... Va multumesc
Mergeti si depuneti o plangere penala la Politie , daca aveti datele respectivului client ... angajatorul dvs are cum sa dovedeasca inselaciunea ?
Presupun ca societatea are mijloacele necesare pentru a dovedi inselaciunea (angajatii nu au acces la aceasta informatie), dar nu vor sa se implice, de aceea mi-au pus contractul in brate si mi-au spus sa ma descurc cu el, ca nu e treaba lor; ei nu vor decat sa-si recupereze banii (la fel si eu). Am vorbit si cu un agent de politie, care m-a sfatuit sa depun plangere la sectia de sector unde se afla punctul de lucru si... sa astept. Vestea "buna" e ca am reusit, in sfarsit, dupa multe insistente, sa port o discutie amiabila cu sefii mei pentru a gasi impreuna o solutie convenabila pentru ambele parti, mai ales ca eu sunt in primul rand pagubita (indirect, e adevarat, si firma); le-am dovedit corectitudinea si loialitatea mea, fiind la prima "abatere" de acest gen, dar trebuie sa platesc suma din acel contract (plus comisionul) - daca, intre timp, nu se intoarce clientul sa plateasca paguba, in urma plangerii. Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru interes. Voi reveni cu noutati, in scurt timp, poate acest caz va ajuta si alte persoane aflate in aceeasi situatie. Va doresc numai bine tuturor si sa privim viata cu optimism si incredere.