Forum Discuţii juridice Executare silită firma faliment
Discuție deschisă în Executare silită

firma faliment

buna ziua. in 2008 sotul meu a avut o firma care a intrat in faliment, dar au ramas ceva datorii....atunci nu eram casatoriti,iar el nu avea nici un bun pe numele lui. :( intrebarea mea este : Dupa cat timp se dizolva acea firma si cand poate trece o proprietate pe numele lui, fara a risca sa fie executat?
daca nu aveti datorii mai mari de 45.000 ron, nu va exista nici un faliment. o pot dizolva asociatii firmei, conf procedurii de la Reg Com.
multumesc! din cate stiu erau datorii de 80 000 ron. acum ma intereseaza daca poate trece casa p numele lui.
poate sa o treaca dar daca creditorul (in speta imi imaginez ca este ANAF) va atrage raspunderea personala a administratorului atunci este posibil ca o parte din debit sa fie satisfacut din patrimoniul personal. Iar prescriptia ptr debitele fiscale este de 5 ani.
multumrsc frumos.