avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate partik

Activitate partik

Discuție Somaj
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca pot beneficia de somaj in urmatoarele conditii:

Am fost in somaj un an apoi la sfarsitul celor 12 luni de somaj am fost angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata si am lucrat un an si o luna ,(lucrez si in prezent) iar acum firma urmeaza sa faca reduceri de personal - din lipsa comenzilor-.
Mentionez ca in ultimii 2 ani am 13 luni lucrate.
Multumesc
Buna ziua,
locuiesc in Brasov , am 53 de ani si as vrea sa stiu daca ,pentru a deveni asistent maternal, varsta de 52 de ani maxim este obligatorie, deoarece la DGASP Brasov varsta de 52 de ani este una dintre conditii, pe cand in alte judete nu am vazut aceasta limitare de varsta (Cluj,Prahova,Dolj) si nici in Hotarare nr. 679/2003 publicata in Monitorul Oficial in 2003 nu este specificat.As vrea sa-mi spuneti daca exista vreo modificare mai recenta la aceasta Hotarare nr. 679/2003 , pe care eu nu am gasit-o, sau este doar o hotarare interna a DGASP BRASOV si daca este legal asa ceva .Nu e o discriminare de varsta avand in vedere ca pensionarea la femei se face la 60 de ani?
Va multumesc ,Georgeta M.


Discuție pensie de urmas
Va rog sa-mi spuneti, daca pot beneficia de pensie de urmas dupa sotul meu decedat acum 7 ani.La momentul acesta sunt in pensie de boala, iar in decembrie 2012 ma incadrez pentru pensionara la limita de varsta.Sotul meu nu a beneficiat de pensie , decedand in luna in care ar fi trebuit sa-i iasa dosarul de la Casa de pensii.
Buna ziua,
locuiesc in Brasov , am 53 de ani si as vrea sa stiu daca ,pentru a deveni asistent maternal, varsta de 52 de ani maxim este obligatorie, deoarece la DGASP Brasov varsta de 52 de ani este una dintre conditii, pe cand in alte judete nu am vazut aceasta limitare de varsta (Cluj,Prahova,Dolj) si nici in Hotarare nr. 679/2003 publicata in Monitorul Oficial in 2003 nu este specificat.As vrea sa-mi spuneti daca exista vreo modificare mai recenta la aceasta Hotarare nr. 679/2003 , pe care eu nu am gasit-o, sau este doar o hotarare interna a DGASP BRASOV si daca este legal asa ceva .Nu e o discriminare de varsta avand in vedere ca pensionarea la femei se face la 60 de ani?
Va multumesc ,Georgeta M.