avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate Monica_1983

Activitate Monica_1983

Multumesc frumos pt.raspuns.
Totusi,asa din experienta dvs,daca administratorul e vinovat de obicei se pedepseste cu amenda sau inchisoare?Cum se aplica legea in cazul acesta?
Mii de multumiri!
Buna ziua.Am un prieten care este administratorul unei firme.Din pacate la locul de munca un angajat a decedat.deoarece a cazut pe el o placa de ciment,dintr-o remorca tot a firmei(era asigurat autovehiculul)Sotia decedatului a dat firma in judecata,pt.omor din culpa(vrea bani de la asigurare si de la firma).La ce se poate astepta administratorul,vina este a lui?Este vorba de puscarie,amenda?Astept raspunsul dvs!Multumesc frumos.
Am verificat,scrie exact asa"Instanta,in temeiul art.271-273 cod.proc.civ,va lua act de tranzactia incheiata intre parti si va consfiinti invoiala acestora avand urmatorul continunt"
Daca va uitati la subiectul discutiei,eu aveam nevoie de la dvs.doar cum se face o cerere de rectificare,atat.Dar vad ca au aparut alte discutii si raspunsuri inutile.Instanta a omis sa scrie "custodie esclusiva mamei" la dosar sunt toate probele,motive,etc....Repet,daca Instanta nu era de acord cu intelegerea noastra,putea sa ne spuna,avand in vedere ca la intrebat pe sot daca este de acord ca copilul sa fie in custodia mea si el a raspuns ca "da"verbal si in scris,plus ca a notat si grefiera toata discutia,am citit azi in dosar.
Doamna draga,tatal copilului este cetatean italian,este la 2000 de km departare de copil.Eu ma ocup 100 % de copil.din acest motiv a renuntat in favoarea mea!Daca copilul meu vrea sa mearga de ex.in Franta cu fotbalul sau intr-o vacanta in EU el nu poate sa mearga deoarece trebuie sa umblu eu dupa tatal lui ca sa isi dea acordul....ca poate sa paraseasca tara.Daca dau de dansul!Pe cine sa responsabilizez!!!Da,daca era aici,dar asa...El deja are alti copii,poate se muta in America de Sud!Si atunci despre ce autoritate parinteasca in comun sa mai vorbim?
Va multumesc frumos pentru raspuns.Pot sa atac hotararea cand vreau,de exemplu in toamna?Instanta nu avea ce sa constate din moment ce noi ne-am hotarat asa,noi stim mai bine de ce are nevoie copilul nostru.Tocmai pt.ca nu ii plateste pensia copilului de 2 ani de zile si nici nu s-au mai vazut de 2 ani,tatal a renuntat la custodie in favoarea mea.Am dovezi clare la dosar,in fine....Cine stie daca a citit....Deci trebuie deschis un nou proces de custodie?Recurs nu vreau sa fac acum.
Copia nu o am,dar asa ne-am inteles si am semnat,precum ca el renunta la custodie,in favoarera mea,adica autoritate parinteasca, exclusiva in favoarea mamei
In hotarare scrie,ca asa ne-am inteles,ca autoritatea parinteasca este in comun..Dar nu este deloc asa!!!!Noi am cerut clar custodie exclusiva a mamei!!!!
Buna seara.
Am incheiat "tranzactii" cu fosul sot,printre care am hotarat impreuna,ca minorul sa fie in custodia mea.Acest contract l-am dat doamnei Judecator,semnat de ambii soti si de comun acord.Vineri primesc sentinta acasa si vad ca noi am cerut custodie comuna???Si in hotarare este scris tot asa,custodie comuna.
Sa fac cerere de rectificare?Cum se procedeaza si cat dureaza?Oare de ce nu a tinut cont Judecatoarea de decizia noastra,in legatura cu custodia?
Cat timp am sa cer aceasta rectificare,pot sa o cer si peste 3 luni,de exemplu?
Astept raspuns,multumesc!
Multumesc frumos pt.raspuns.
Noi am ajuns la faza cu "tranzactii"a redatctat tot avocatul sotului.Aici scrie ca eu sunt de acord ca copilul sa pareasca teritoriul Romaniei insotit de tata.Dar eu cred ca este gresit pt.ca spune la modul general nu doar pe perioada de vizitare in Italia.Aici este dubiul,cum sa le spun sa modifice?
Buna.
Am divort si stabilire domiciliu minor pe cala amiabila.Am ajuns la un acord,tot ok,urmeaza sa mergem la Judecator sa ii spunem programul de vizita in Italia.Domiciliul ramane la mine,dar intrebare mea este ce conditii sa pun eu in legatura cu copilul,adica cum as putea sa ma exprim sau exista o lege,precum ca las copilul in vacanta la tatal doar cu conditia de al aduce inapoi si ca sunt de acord sa caltoreasca cu tatal in afara Romaniei doar pe perioada programului de vizita?Ce ma sfatuiti sa fac ca sa am si eu o siguranta ca o sa il aduca inapoi?Sau sa imi dea o hotarare valabila si in Italia?Ce sfaturi aveti pt.mine,vreau sa fiu sigura inainte de a face o miscare gresita...Multumesc mult!
Răspuns la discuția Drepturile angajatei gravide
Multumesc.Dar totusi stiti ce mi-a raspuns,ca la noi in firma se da doar 1 zi pe luna,nici macar nu se poate imparti in 8 ore!Au spus ca legea nu este asa la noi in firma,la noi este diferit!!!Cum sa fac sa mi se respecte drepturile?Sa le cer Regulamentul muncii???