avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate ionut979

Activitate ionut979

Va mulțumesc mult!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Puteti face da caci este vorba de o alta taxa dar aveti grija cum o motivati si sustineti probator daca vreti sa vi se aprobe..

bun a ziua, am facut cerere ajutor judiciar si mi-a fost respinsa, si intre timp a fost si suspendat procesul (pt ca nu am platit cheltuielile de fotocopiere dosar executor). acum vreau sa fac cerere de repunere pe rol - pot face o noua cerere de scutire plata taxa timbru? ma refer la taxa de timbru pt cererea de repunere pe ro, care este 50% din taxa initiala. multumesc!
Mulțumesc mult!
Buna seara, in 2020 am deschis un proces avand ca obiect actiunea in constatare drept de proprietate, am aflat acum ca acel proces a fost anulat ca netimbrat - avocata a facut cerere de scutire de la plata taxei de timbru, cerere care a fost respinsa, dar nu mi-a mai zis si mie. se poate incepe un nou proces, avand acelasi obiect? mentionez ca nu s-a facut cerere de reexaminare la acel proces, in termen de 15 zile, cum ar fi trebuit, deoarece nu am stiut ca a fost anulat. As putea cere redeschiderea acelui proces pe motiv ca am fost mintit de avocata? Pe parcusul anul 2021 m-am interesat de proces, avocata chiat mi-a cerut sa mai aduc acte, sa ii mai platesc onorariu etc, deci nicio secunda nu mi-a spus ca a fost anulat. Va rog sa-mi spuneti daca as putea sa redeschid acel proces, sau daca as putea sa incep un nou proces, avand acelasi obiect.. respectiv actiune in constatare drept de proprietate. multumesc
buna ziua, prin 1995 am intrat ca asociat in firma unui prieten, ca sa-l ajut, stiu, mare prostie.. firma a dat faliment. dupa cativa ani (eu ma mutasem la alta adresa) s-a cerut atragerea raspunderii asociatilor si administratorilor. eu nu am stiut de proces, am pierdut si s-a admis atragerea raspunderii in solidar a tuturor asociatilor. nu mai stiu anul exact, si nici pe just.ro nu gasesc nimic (cred ca din cauza ca e prea vechi procesul). hartii nu am ca banuiesc ca mi-au fost comunicate la adresa veche. acum am primit somatie de la finante ca am de plata o suma uriasa, plus amenda.. as vrea sa fac contestatie ca ma gandesc ca s-ar fi prescris acea datorie, dar nu gasesc nicaieri exact in cat timp se prescriu datoriile catre finante. adica am gasit ca ar fi 5 ani calculati din ianuarie (sau iulie?) anul urmator anului cand s-a nascut datoria, dar mi se pare ca mai e ceva ce nu inteleg, de ex daca datoria e din 2010, finantele pot sa astepte pana in 2015 si abia atunci sa emita titlu executoriu, si abia de atunci ar incepe calculul celor 5 ani, deci practic ar fi 10 ani, nu 5, are sens ce zic? ar putea cineva sa imi explice cum e cu termenul de prescriptie pt datorii la finante? multumesc mult!
Buna ziua, problema pe scurt: am cumparat o masina fara fiscal, ce fac?
Pentru cine are rabdare sa citeasca: cumnatul meu a gasit o masina de vanzare pe net si am mers (toata familia!) sa o vedem. cand am ajuns la destinatie ni s-a stricat masina, asa ca noi ne-am dus sa reparam masina, iar cumnatul meu s-a dus singur sa vada masina. I-a placut asa ca s-a dus sa faca actele, E, acolo nu mai stim ce s-a intamplat si cum a reusit vanzatorul sa-l tepuiasca atat de grav pe cumnatul meu, cert e ca acum suntem in situatia in care am platit 8000 euro cash pe masina, dar in contract scrie 4000 euro (asa a cerut samsarul) masina e pe numele unei femei de care nu reusim sa dam, dar la biroul de acte auto a fost un barbat (despre care nu stim nimic, nici nume!) care a semnat in locul femeii. avem doar nr de tel al acestuia, si cand il sunam ne tot amana de 2 sapt ca 'maine' ne trimite fiscalul. intre timp ne-am uitat cu atentie si prin acte si am vazut ca masina a fost vanduta de 5 ori intr-o luna, si cand am cautat pe net apare ca are inmatricularea suspendata din iulie pentru netranscriere la termen. nu stim ce sa facem si cum sa o inmatriculam acum. nu avem nici macar numele persoanei care a semnat la acte auto in locul proprietarei, ca sa mergem la politie sa facem plangere.. daca are cineva vreo idee am aprecia din suflet, ca suntem cam disperati! multumesc mult!
Nu sunt alte elemente, ma intreb doar daca fosta sotie ar putea cere partajul terenului acesta, in baza faptului ca mi-a fost atribuit (in concesiune) in timpul casatoriei. Si eu ma gandesc ca, de moment ce am inceput constructia la 2 ani dupa divort, si terenul imi va fi atribuit cand termin casa abia, nu ar avea de ce sa aiba ea vreun drept. Dar nu stiu sigur si de asta am pus intrebarea pe forum. Va multumesc mult pt ajutor!
Multumesc pentru raspuns! In hotararea de atribuire nu se face nicio mentiune despre casatorie, scrie doar ca se atribuie in folosinta un teren urmatoarelor persoane.... si in anexa e lista cu persoane. Mi-a fost atribuit doar mie, dar in timpul casatoriei. Urmatoarele articole prevad datele pana la care trebuie inceputa sau finalizata constructia. Si cam atat. Dar intrebarea ramane: se poate partaja un teren in concesiune atribuit in baza Legii 15/2003 doar unuia din soti, in timpul casatoriei? Multumesc!
nicio idee?
Buna ziua,
In timpul casatoriei am primit un teren in concesiune de la primarie in baza Legii 15/2003. Cf acestei legi terenul imi ramane mie in proprietate cand finalizez constructia casei.
In 2010 am divortat. In 2012 am inceput sa construiesc casa pe teren, si acum ca am finalizat constructia vreau sa ma duc la primarie sa cer terenul.
Intrebarea e: fosta sotie are vreun drept asupra casei sau terenului, tinand cont ca terenul mi-a fost atribuit in concesiune in timp ce eram casatorit? Ar putea cere partajul terenului acum? Mentionez inca o data ca am inceput constructia in 2012, deci dupa divort, si evident ea nu a contribuit cu nimic.
Multumesc anticipat!