avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate marilenarotaru

Activitate marilenarotaru

Buna ziua,
In cadrul unui contract de lucrari executat de un antreprenor se regasesc si achizitii de utilaje fara montaj (autocontainer).Mentionez ca acest contract este executat cu fonduri nerambursabile.
In contract se mentioneaza ca receptiile se vor face si partial pe sectoare de lucrari conform HG 273 si HG 51 si a Legii 10.
Va rog sa-mi comunicati daca si pentru receptia autocontainer se va respecta receptia conform legislatiei prezentate mai sus (fiind un autocontainer care functioneaza independent).
Va multumesc.
Referitor la instrumentele pentru garantarea avansurilor acordate din fonduri publice,va rog sa-mi comunicati ce act juridic reglementeaza ca valoarea instrumentului de garantare sa contina TVA, daune prejudicii si daca se refera la toata sfera avansurilor acordate din fonduri publice.
Speta este pe infrastructura de apa si apa uzata.
Exemplu:
Scrisoare garantare avans 1000 lei si TVA=240 lei
valoare scrisoare 1240 lei
M-ar interesa unde gasesc HG 635/2011 referitoare la aceste instrumente de garantare.
va multumesc anticipat.Sper ca am fost suficient de clara in explicatii.
Va rog sa ma ajutati!
La receptia unor lucrari executate cu fonduri europene care este valoarea investitiei.Mentionez ca pe parcursul investitiei am avut lucrari de C+M executate de un constructor, asistenta tehnica acordata de un consultant si cheltuieli neeligibile suportate din surse proprii.Receptia a fost facuta in baza HG 273/1994.
Valoarea investitiei din PV trebuie sa fie egala cu valoarea din fisa tehnica si daca da in baza caror acte juridice . Aceste lucrari au fost predate Domeniului public.
Va multumesc anticipat
Am factura si are TVA ,dar plata se face din fonduri nerambursabile.
Buna ziua,

Am o nelamurire,derulez un contract de finantare cu fonduri nerambursabile.Inregistrarile contabile pe care le efectuam pentru investitii in curs sunt 231-404 fonduri publice deci fara TVA
SI 231-404 SI 4426-404 PENTRU FONDURI DIN COFINANTARE ELIGIBILA ALTA DECAT FONDURI NERAMBURSABILE
Efectuand aceste inregistrari nu se coreleaza cu declaratia 394. Cum ar trebui sa procedam?
Discuție Plata initiala
Am un contract de servicii in care prima plata este plata initiala.
cum o voi inregistra in contabilitate?Va avea acelasi tratament contabil ca un avans?
Răspuns la discuția loc de munca
Multumesc pentru raspuns,dar eu lucrez intro societate comerciala cu capital de stat.nu stiu daca sevrespecta aceiasi legislatie.
Discuție loc de munca
Buna ziua.
Sunt de formatiune economist.Sunt angajata pe perioada nedeterminata.La unitatea la care lucrez sunt in cadrul unui serviciu de investitii fonduri structurale ISPA.In urma reorganizarii acest serviciu va fi desfiintat si va fi format un nou serviciu tot de investitii fonduri structurale dar Pos Mediu.La noul serviciu angajarile se fac pe perioada determinata.In aceasta ipostaza trebuie sa particip la concurs pentru ocuparea unui post in cadrul noului serviciu?As aprecia daca as primi un raspuns cat mai repede posibil.Va multumesc anticipat.