avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1545 soluții astăzi
Forum Activitate messy

Activitate messy

Răspuns la discuția Rescriere act constitutiv
Mda, si daca e un SA si trebuie publicat la MOf(t) asa la vreo 15-20 de pagini oficioase...
A-propos, voi l-ati inclus in hotarare?
la data intrunirii :D
a se vedea art.123 in caz ca intrebarea se refera la data de referinta
Si ce se-ntampla dupa ce inceteaza calitatea de administrator(?),
ca suspendare inseamna ca se pot intoarce pe functia dinainte, ori ei au contracte de munca tocmai ca administratori si/sau directori, hehee...

Treaba cu contractul de management a cazut, ca au mai incercat-o odata si n-a mers. "N-a realizat planu' neicushorule, mazilit estem".Nu estem acceptabil, pentru ei.
Tot eshafodaju' asta nou nu are - din nou- fundament in fapt. Forma(europeana,na) fara fond.
da', dar mie mi-l reteaza ashtia, administratorii, directorii...
Si eu cred ca un wise a... de pe la minister a tradus putzin cam ad literam o recomandare europeana, Consiliu de administratie, board of directors, remuneratia,indemnizatia, aberatia.

Directorilor le stabileste remuneratia CAdministratie, la recomandarea posibilului comitet de remunerare.
Administratorilor le-o stabileste AGA, pe la art 111 (sau macar limitele).Administratorii executivi(care si directori) au remuneratie suplimentara

Si-apoi le suspend-le suspend cotractul de munca, dar cine le stabileste ce-i arde pe ei la lingurica?Inainte le stabilea contractul de munca (si anexele...)
Si mai am si-un pardalnic de comitet de directie pe care legea noua l-a uitat...
Da, trebuie sa fie mai multi administratori neexecutivi decat executivi.
Ce are cumulul de functii de administrator si director cu suspendarea CIM?
Adica unii sunt mai suspendabili decat altii?:D
Eventual mai retribuibili.:((

Directorii pot fi din interiorul Consiliului de Administratie sau dinafara acestuia.
Si directorii care nu sunt administratori trebuie sa aiba CIM suspendat. (art 152)
Dar atentziune:143 alin (5) director e numai cel caruia i-a fost delegata de CA atributiune de conducere a societatii, indiferent de denumirea tehnica a postului...

ITM mi-a raspuns, verbal si prieteneshte, ca-i obligatorie de la data intrarii in vigoare a legii.Halal!
Blah, vorbind avocatzeshte nu e nici o sanctiune pentru nesuspendare.
Noi le suspendam acu', cu 1 ianuarie.

De aici, e treaba lor daca vor sa le "mearga vechimea" sa-si faca un contract de asigurare cu Casa de Pensii, sau sa nu-si faca. Ori sa-si faca pe o suma mai mica, nu?

Răspuns la discuția indemnizatie administrator
Ce fel de administrator?
Sunt doua cazuri:
-vreun SRLica(ori microintreprindere) - contract "prestari servicii"(era 10%/la sursa), mai ales daca omul mai lucreaza(e angajat) undeva
-daca e administrator pe la SA-uri, aici incepe valsul: li se suspenda contractul de munca(daca aveau cu societatea),trebuie sa-si faca un contract cu Casa de Pensii(sa vireze aceleasi contributii ca salariatii), codul fiscal asimileaza veniturile din indemnizatiile de administrator cu cele salariale(pe la 55 or 56, ca le zapacesc astia zilnic...)

Asta daca nu cumva era vorba de administratori de asociatii de locatari.:P