avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate CarlaE

Activitate CarlaE

Răspuns la discuția fise post


CarlaE a scris:

Buna ziua!

As avea si eu nevoie de urmatoarele fise de post daca ma puteti ajuta:

112004 - Director societate comerciala
261103 - consilier juridic
242231 - Responsabil cu protectia datelor cu caracter personal
343503 - Tehnician reclame (decorator)
413201 - Operator introducere, validare si prelucrare date

email: anira38@yahoo.com

Va multumesc mult!
O zi buna!

Discuție fise post
Buna ziua!

As avea si eu nevoie de urmatoarele fise de post daca ma puteti ajuta:
112004 - Director societate comerciala
261103 - consilier juridic
242231 - Responsabil cu protectia datelor cu caracter personal
343503 - Tehnician reclame (decorator)
413201 - Operator introducere, validare si prelucrare date

email: anira38@yahoo.com

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția pensie de intretinere
Stimata doamna avocat...
Ca sa intelegeti mai pe larg situatia...

Am platit pensia de intretinere in valoare de 800 lei/luna pana inclusiv in luna decembrie 2016(am toate chitantele care atesta acest lucru).
Aceasta suma lunara am stabilit-o de comun acord in luna mai 2016 si am respectat-o pana in decembrie 2016, inclusiv.
In luna noiembrie 2016 am fost dat in judecata, probabil pentru ca sa existe o hotararea judecatoreasca in acest sens. (la actiunea de divort nu s-a pus problema pensiei de intretinere, deoarece copilul era deja major si nu mai era elev - terminand profesionala chiar in luna mai 2016).
Si cu toate acestea eu am respectat conventia in continuare, lunar.
In septembrie 2016 copilul s-a inscris la liceu.
In concluzie, conform intelegerii pe toata perioada mai 2016 - decembrie 2016, am respectat intelegerea virand 800 lei/luna in contul copilului.

Pe luna ianuarie 2017 nu am platit, si nu cu rea-credinta, ci doar pt ca inca nu am niciun venit, respectiv nu mi-a sosit inca decizia de pensionare. insa pe februarie 2017 este adevarat am platit doar o suma modica.
Fata de cele de mai sus, juridic, cum se va pune problema??

Si ca sa revin la nedumerirea mea...
Nu actiunea copilului ma deranjeaza...este total indreptatit atata timp cat este elev sa fie sustinut financiar...dar,
Cum este posibil ca, Casa de pesii sa emita o adresa cu veniturile mele in calitate de pensionar(am statutul de pensionar cu data de 30 noiembrie 2016) pe lunile decembrie 2016, ianuarie, februarie 2017, in conditiile in care eu inca nu detin decia de pensionare???

Cat de legal a procedat Casa de pensii, atata timp cat eu nici azi, habar nu am ce pensie lunara voi avea???


Multumesc!
Răspuns la discuția pensie de intretinere
Cu tot respectul...dar nu aceasta a fost intrebarea. Nu cred ca ne aflam aici sa ne judecam unii pe altii...
Am fost dat in judecata de catre fiul meu de 19 ani pentru pensie de intretinere, el fiind elev inca.
Cu data de 30 noiembrie 2016 am intrat in pensie.
In acest moment nu sunt nici salariat, nici nu am primit inca decizia de pensionare, deci nu am niciun venit.

Avocatul fiului meu a cerut prin instanta venitul pensiei pe ultimele 3 luni(decembrie 2016, ianuarie, februarie 2017) de la casa de pensii(desi repet nu am primit inca decizia de pensionare!!!)

Intrebarea mea este:
Casa de pensii poate sa dea catre judecatorie venitul pensiilor pe ultimele 3 luni, fara sa existe inca o decizie de pensionare?
Este posibil sa se ia in calculcul pensia pe februarie 2017, in conditiile in care acum suntem in 15 februarie?

Multumesc!
Buna ziua!
Fostul sot are obligatia lunara la plata unei pensii de intretinere pt copilul nostru minor de 235 lei, in urma unei sentinte judecatoresti emise in 2008. Pana in luna iulie a acestui an, a platit suma stabilita, lunar. Incepand din luna august a sistat plata lunara, adica n-a platit deloc, iar in septembrie a platit doar 165 lei, si asta ca sa nu se poata demonstra neplata a doua luni consecutive. Mentionez ca nu se pune problema unei incapacitati de plata, el fiind patronul unei firme prospere si totodata angajat la propria firma. Ce pot sa fac in acest caz?.
Răspuns la discuția Care este procedura legala?
Va multumesc mult.
Cum procedez atunci cand, un angajat preia o lucrare "la negru", o executa, incaseaza banii si ii cheltuieste in folosul propriu?
Buna seara!

Ma aflu intr-o situatie mai mult decat dificila si am nevoie de un sfat...
Sunt asociata la un Srl cu inca 2 asociati, fiecare detinem 33,3% actiuni din firma, fiecare avem calitatea de administrator, si fiecare dintre noi am contribuit ca aport propriu cu o suma de bani.
Cei 2 asociati au facut front comun si au decis impreuna sa-mi desfaca contractual de munca, incepand cu urmatoarea zi, pe motiv de reducere a cheltuielilor. (totul verbal, nu exista niciun preaviz sau alt document scris).
Au schimbat yala la usa de la birou, astfel nu pot sa-mi recuperez lucrurile personale ramase in birou.
Le-am comunicat in scris ca sunt in concediu legal de odihna pana in 29.12.2012 (neluandu-mi concediu deloc anul acesta si nici anul trecut). N-am primit niciun raspuns.
1.– Nu mi-am ridicat salariul de 2 luni, iar dansii imi refuza acest drept.(Am cerut in scris acest lucru, specificand un termen limita, care a expirat. Nu am primit nici raspus si nici salariul).
2.– Incepand cu data de 01.11.2011, vreme de un an (01.11.2012) am beneficiat de o suma de 496 lei/luna, in conformitate cu art. art.85 din Legea 76/2002, fiind unic intretinator de familie cu un copil minor, iar societatea a administrat lunar suma de 496 ron, (496 x 12 luni = 5952 ron) vreme de un an, in folosul propriu. (suma a intrat lunar in contul de trezorerie a firmei si in momentul urmator virati la stat in contul datoriilor restante).
Am cerut sa se efectueze restituirea integrala a sumei de 5952 ron, beneficiarului de drept. N-am primit niciun raspuns.
3.Suma cu care am contribuit, ca aport propriu in firma, cum pot sa mi-o recuperez?
Mentionez ca, srl-ul a fost infiintat in martie 2011, are un capital social de 200 lei, si este in pierdere.

Totodata, am trimis o adresa catre asociati prin care le-am comunicat ca, nu imi mai asum nicio responsabilitate in cadrul firmei (vis-à-vis de clienti, furnizori, eventuale controale ale institutiilor de drept, etc.) motivand ca, nu mai am niciun control ce se intampla in cadrul firmei.
Sunt indreptatita legal sa fac asta, adica sa nu fiu raspunzatoare din momentul in care deciziile le iau cei 2 asociati fara mine?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cedare parti sociale srl
Va multumesc mult. Acum imi este totul clar, ce se poate si ce nu se poate face, binenteles legal.
Realmente mi-ati fost de ajutor cu totii.