avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate Diana01

Activitate Diana01

Răspuns la discuția Executare silita pt neplata CASS
Tocmai asta e problema ca nu am avut niciodata PFA, si nu am depozite la banci, pur si simplu in acea perioada nu am dobandit nici un venit!
Răspuns la discuția Executare silita pt neplata CASS
Multumesc pentru raspuns!
Din pacate au trecut cele 15 zile de cand puteam sa depun contestatie.
Cum poate statul sa ma execute silit?
De ce trebuie sa demonstrez eu ca nu am lucrat? Nu ma au dansii in evidenta? Nu ar trebui sa demonstreze dansii ca am dobandit venituri din activitati independente?
Nu am avut niciodata PFA, tocmai asta este problema. Nu am avut PFA, nu am conturi la banci, nimic, pur si simplu nu am dobandit venituri in acea perioada.
Sotul meu m-a sustinut financiar.
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Am primit de la Ministerul Finantelor un titlu executoriu pentru neplata CAS ului intr-o perioada in care nu lucram si nu am beneficiat de servicii medicale.
la natura obligatiei fiscale scrie: "Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activit. independente". mentionez ca eu nu am obtinut venituri din nici o activitate in perioada mentionata.
Intrebarea mea este daca este o greseala sau chiar sunt obligata sa platesc. Eu nu lucrez de 2 ani, iar sotul m-a declarat coasigurata din luna Mai 2012. in plus , in acesta scrisoare mi se spune sa ma adresez judecatoriei, adica nu am nici macar o persoana de contact care sa ma lamureasca, scrie ca pot sa depun contestatie in 15 zile de la primirea acestui titlu. Eu nu am cum sa ma prezint sa depun contestatie pentru ca nu mai locuiesc in Romania.
Va multumesc pentru raspuns!
Discuție Formularul E104
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am primit de la CAS formularul E104, Iar de la CAS nu au completat si anul in care am fost trecuta ca si coasigurat la sotul meu. De ce nu s-a completat si acest an in formular de catre cei de la CAS?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu stima,
Diana
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Am primit de la Ministerul Finantelor un titlu executoriu pentru neplata CAS ului intr-o perioada in care nu lucram si nu am beneficiat de servicii medicale.
la natura obligatiei fiscale scrie: "Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activit. independente". mentionez ca eu nu am obtinut venituri din nici o activitate in perioada mentionata.
Intrebarea mea este daca este o greseala sau chiar sunt obligata sa platesc. Eu nu lucrez de 2 ani, iar sotul m-a declarat coasigurata din luna Mai 2012. in plus , in acesta scrisoare mi se spune sa ma adresez judecatoriei, adica nu am nici macar o persoana de contact care sa ma lamureasca, scrie ca pot sa depun contestatie in 15 zile de la primirea acestui titlu. Eu nu am cum sa ma prezint sa depun contestatie pentru ca nu mai locuiesc in Romania.
Va multumesc pentru raspuns!
Discuție Restanta CAS
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Am primit de la Ministerul Finantelor un titlu executoriu pentru neplata CAS ului intr-o perioada in care nu lucram si nu am beneficiat de servicii medicale.
la natura obligatiei fiscale scrie: "Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activit. independente". mentionez ca eu nu am obtinut venituri din nici o activitate in perioada mentionata.
Intrebarea mea este daca este o greseala sau chiar sunt obligata sa platesc. Eu nu lucrez de 2 ani, iar sotul m-a declarat coasigurata din luna Mai 2012. in plus , in acesta scrisoare mi se spune sa ma adresez judecatoriei, adica nu am nici macar o persoana de contact care sa ma lamureasca, scrie ca pot sa depun contestatie in 15 zile de la primirea acestui titlu. Eu nu am cum sa ma prezint sa depun contestatie pentru ca nu mai locuiesc in Romania.
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Apostila
Buna ziua,

Da, pe certificatul de casatorie emis de Consulatul Romaniei din Bruxelles.
Am sunat la prefectura Sibiu si dansii au spus ca nu pot sa puna apostile pe documentele emise de Consulat. Ca aceste documente ar trebuie sa fie recunoscute de catre Primaria din Brugge, Belgia.
Nu mai stiu ce sa fac si unde sa apelez, pentru ca cei de aici nu vor sa imi i a certificatul in considerare pentru ca nu are apostila.

Va multumesc pt. raspunsuri.
Răspuns la discuția Apostila
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
O singura intrebare(nelamurire) mai am. Deci indiferent daca casatoria a avut loc la Consulatul Romaniei la Bruxelles, Apostila se face in Romania?
Eu sunt din Sibiu, deci la prefectura si tribunalul din Sibiu?
Am acesta nelamurire pentru ca am sunat la consulat si mi s a spus ca trebuie sa merg la
MAE Bruxelles.
Va multumesc inca o data!
Discuție Apostila
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie:
Unde trebuie sa ma adresez pentru apostilarea unui certificat de casatorie emis de Consulatul Romaniei la Bruxelles?
Buna ziua,

Multumesc si Dl/Dna utilizator bep si justitiarul7 pentru raspunsuri. Va multumesc ca ati avut amabilitatea sa imi raspundeti!
si referitor la:
[Nu ma indoiesc de cele spuse de dvs. dar, de cele mai multe ori, una spun oamenii si altceva gasesti in acte. Fara acte in fata e posibil sa te mai inseli...].
Nu am relatat toate acestea ca pe un neadevar, am relatat exact ceea ce am patit pentru a fi ajutata, am fost foarte disperata ca pur si simplu nu mai stiam ce anume sa fac, in ce directie trebuie sa o apuc!
Acum daca s a rezolvat treaba cu Procura sper sa nu mai intampin alte dificultati!

Cu stima,
Diana