avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Liliana_30

Activitate Liliana_30

Buna ziua.
In anul 2013, in luna februarie, am facut un imprumut la un CAR. Doamna de la CAR-ul respectiv mi-a acceptat o adeverinta de venit cu retinere pe salariu din start. Urma ca in contractul respectiv de imprumut obligatoriu sa aduc si 3 giranti. "La mica intelegere" dumneaei mi-a acordat creditul asa, fara giranti, urmand ca eu sa aduc mai apoi girantii. Nu cred ca mai trebuie sa specific ca din acel credit si dumneaei si-a luat "partea".
Avand in vedere dificultatile financiare, nu am reusit sa gasesc trei giranti care sa-i duc, insa am platit ratele, cu restante, o luna puteam una nu.
Ma trezesc acum ca doamna a trimis bineinteles contractul respectiv la un executor judecatoresc, pentru a mi se retine din salariu evident.
Doresc sa fac o contestatie la executare si sa declar contractul de credit nul (sper ca ma exprim bine), avand in vedere urmatoarele motive:
- cerere de imprumut la dosar nu exista
- contractul l-am semnat doar eu, fara niciun girant
- am citit contractul de imprumut si in mai multe randuri se stipuleaza clar ca "Art.2 - Acordarea imprumutului - Imprumutul se pune la ddispozitia imprumutatului numai dupa perfectarea contratelor de garantie a firantilor."
- Am fost la ea la CAR si i-am solicitat o copie dupa contractul de credit insa a refuzat, spunand ca "nu vreau". Am reusit sa obtin o copie dupa contract doar de la executor!
Evident nu am cum sa dovedesc in instanta ca si doamnei i-am dat bani, insa si ea a facut un abuz in acordarea creditului. Ori daca tot mi l-a trimis la executor ca sa mai platesc inca alte nu stiu cate sute de lei, vreu sa stiu daca pot face o contestatie la executare in baza acestor motive? Si sa solicit declararea contractului nul?
Va multumesc anticipat
Buna ziua. In anul 2010 am facut un credit de nevoi personale la un CAR. Datorita situatiei financiare nu am mai putut plati ratele la timp, astfel ca dosrul meu a fost transmis catre un executor judecatoresc.
Executorul judecatoresc a infiintat poprire pe salariul meu astfel ca de anul trecut din luna august mi se retine din salariu suma de 450 RON, repet - lunar!
Zilele trecute m-am pomenit cu inca o comunicare de la acelasi executor care doreste sa ma execute imobiliar vanzandu-mi apartamentul. Apartamentul insa are ipoteca de rang I la banca. Mentionez ca suma ramasa de recuperat de la mine pentru CAR este de 6.500 RON. Este posibil asa ceva? Atata timp cat prima executare a fost pusa in aplicare si restantele se recupereaza cum se poate? Poate executorul sa aiba intietate in fata bancii? Va multumesc
Răspuns la discuția Recuperare taxa cautiune
Daca imi permiteti sa revin. Sa inteleg deci, ca desi s-a suspendat executarea silita, si s-a dispus suspendarea judecarii cererii avand ca obiect contestatia mea la executare, doar dupa ce se va solutiona judecarea cererii si va deveni irevocabila voi putea solicitarestituirea cautiunii. Va multumesc anticipat
Buna ziua.
Am facut o contestatie la executare. Mi se instituise proprire pe salariu, eu trezindu-ma girant la o doamna, intr-un credit CAR fara sa nici nu am habar. Doamna are un dosar penal pe rol pentru fals in inscrisuri oficiale in forma continuata. Cu ajutorul adresei obtinute de la Parchet care a confirmat acest lucru si cu cautiunea de 996 lei depusa de mine, am obtinut suspendarea executarii mele - adica mi s-a ridicat retinerea de pe salariu, urmand ca la finalizarea dosarului penal respectiv sa se finalizeze si dosarul acesta de executare.
Intrebarea mea este cand pot solicita restituirea cautiunii pe care am depus-o? Acum ca sentinta a devenit definitiva? Sau doar dupa ce se va finaliza si fondul cauzei? Va multumesc.
Daca se poate sa-mi dati cateva detalii despre ce inseamna mai exact Jurisprudenta CEDO?
Si vroiam sa va intreb cum poate institutia mea angajatoare sa-mi retina din salariu atata vreme cat si ei ca institurtie stiu clar ca nu au eliberat adeverinta in baza careia mi se retine din salariu. Juristul instituite mele nu ma poate ajuta in acest sens? Adica sa spuna ca nu pot retine din moment ce nu este emisa de ei? Multumesc
Buna ziua.
M-am trezit in urmatoarea situatie. Cineva este cercetat de fals material in inscrisuri oficiale in forma continuata (a folosit adeverinte false de venit pentru a obtine credite la CAR-uri). Persoana respectiva se ocupa si de asigurari de viata, astfel a reusit sa obtina copia mea de buletin si a mai multor persoane. Astfel, m-am trezit girant intr-un credit al dansei fara sa stiu absolut nimic.
Domnei i s-a pus in miscare actiunea penala, deci este cercetata. In acelasi timp, normal ca nu si-a platit creditul si dosarul ei a fost trimis catre un executor judecatoresc. Executorul a trimis la mine la munca si m-am trezit cu poprire pe salariu!!!!!!!! Am facut contestatie la executare insa mi s-a cerut sa depun o cautine de 1.000 lei, suma de care bineinteles ca nu dispun.
Nu exista o alta posibilitate de a obtine suspendarea fara sa depun aceasta cautinune? Asta pentru ca sa nu mi se mai retina din salariu!!! Mentionez ca in contestatia la excutare depusa la Judecatorie am specificat clar faptul ca exista un dosar penal. Asta in ideea in care mi s-a tot spus ca un penal suspenda civilul. Va multumesc anticipat