Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare taxa cautiune
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare taxa cautiune

Buna ziua.
Am facut o contestatie la executare. Mi se instituise proprire pe salariu, eu trezindu-ma girant la o doamna, intr-un credit CAR fara sa nici nu am habar. Doamna are un dosar penal pe rol pentru fals in inscrisuri oficiale in forma continuata. Cu ajutorul adresei obtinute de la Parchet care a confirmat acest lucru si cu cautiunea de 996 lei depusa de mine, am obtinut suspendarea executarii mele - adica mi s-a ridicat retinerea de pe salariu, urmand ca la finalizarea dosarului penal respectiv sa se finalizeze si dosarul acesta de executare.
Intrebarea mea este cand pot solicita restituirea cautiunii pe care am depus-o? Acum ca sentinta a devenit definitiva? Sau doar dupa ce se va finaliza si fondul cauzei? Va multumesc.
Cauţiunea se eliberează celui care a depus-o în măsura în care asupra acesteia cel îndreptăţit în cauză nu a formulat cerere pentru plata despăgubirii cuvenite, până la împlinirea termenului de 30 zile de la data la care, prin hotărâre irevocabilă, s-a soluţionat fondul cauzei.
Asteptati solutionarea cauzei,si numai dupa ce instanta dispune solutie irevocabila , solicitati acesteia investirea hotararii cu formula executorie
Daca imi permiteti sa revin. Sa inteleg deci, ca desi s-a suspendat executarea silita, si s-a dispus suspendarea judecarii cererii avand ca obiect contestatia mea la executare, doar dupa ce se va solutiona judecarea cererii si va deveni irevocabila voi putea solicitarestituirea cautiunii. Va multumesc anticipat