avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate marinelapedestru

Activitate marinelapedestru

Răspuns la discuția spatii verzi
Va multumesc tare mult. Am sa urmez exact pasii pe care mi i-ati recomandat. Multumesc
Răspuns la discuția spatii verzi
Revin,am facut o prezentare mai detailata la prima intrebare. OK. Detin un teren prin mostenire dupa tatal meu veteran de razboi,500 mp. Am depus la urbanism actele si cererea ptr. eliberarea unui certificat de urbanism ptr. construirea unei case. Am primit un certificat de urbanism informativ in care se spune ca destinatia zonei conform PUG este de spatii verzi,parcuri,gradini publice... si ca nu se poate schimba destinatia, se vor respecta HG 525/1996,,legea 350/2001,lea 242/2009 ,OUG 114/2007. In concluzie nu pot construi nimic degeaba de 8 ani platesc impozit,sau ce sa fac ?sa plantez flori? Mentionez ca in aceiasi situatie sint inca 30 de veterani sau mostenitorii lor. Intrebarea mea este ce pot sa fac? eventual un proces cu Primaria sau Consiliul Local? tulburare de posesie(atribuirea terenului a fost ptr. loc de casa) exproprierea in folosul comunitatii?sa-mi cumpere terenul su nu au decit sa respecte legea Mediului,procentul de spatii verzi?
Discuție spatii verzi
Am mai pus aceasta intrebare si nimeni nu mi-a raspuns,nu pot sa cred ca nimeni ,chiar nimeni nu este intr-o situatie ca a mea,vreau sa construiesc pe terenul meu care a fost trecut in Zona verde a orasului. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot face,eventual un proces cu Consiliul Local sau Primaria,sa cer despagubiri? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția zona verde
Nu-mi vine sa cred ca nimeni nu a fost in situatie asemanatoare.Chiar nimeni nu a facut nimic?Va rog daca aveti macar o idee ce s-ar putea face sa-mi scrieti.Multumesc
Răspuns la discuția zona verde
Chiar nimeni nu are o idee,ce s-ar putea face? Va rog mult sa-mi raspundeti
Discuție zona verde
Am mostenit un teren de la tatal meu veteran de razboi,500mp loc de casa. Am depus actele ptr. urbanism urmind sa construiesc pe acest teren. Am primis aviz nefavorabil deoarece zona unde este terenul si unde au mai primit 25 de veterani a fost trecuta in zona verde a orasului si nu se poate construi nimic conform legii. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce sa fac,terenul e intabulat,platesc impozit de 8 ani si sintem 25 de persoane in aceasta situatie,eventual un proces colectiv sau individual?. Multumesc
Răspuns la discuția apartament inundat sistematic
si totusi ce se poate face cind inundatiile se repeta,chiar nu poate fi obligat sa-si repare instalatiile vechi de 37 de ani?iar cheltuielile de reparatii cum le pot recupera? prin Instanta?
In anul 2003 am devenit proprietara unui apartament. Am aflat ulterior ca in anul 1975 s-a constuit in podul cladirii un apartament care are baia si bucataria deasupra dormitorului nostru si a bai. Dupa ce am devenit proprietara am renovat apartamentul,nu au trecut 6 luni si m-am trezit inundata cam 1/2 din dormitor precum si in baie. Ca tavanul arata groaznic mai ales ca a ajuns apa si la fier beton si a inceput sa rugineasca si sa apara niste pete groaznice e una ,dar mirosul de fecale si urina a devenit insuportabil. I-am pus in vedere vecinei sa refaca toate instalatiile pentru ca eu vreau sa renovez si nu mai vreau probleme. Dupa 4 ani si-a zugravit si mi-a spus ca a refacut toate instalatiile. Nici vorba dimpotriva au inceput sa coboare pe pereti petele. Din nou dupa insistente mi-a spus in 2010 ca totul e rezolvat. Anul acesta inainte de Pasti am renovat ,am cheltuit foarte mult au dat jos pina la caramida,au dat 3 straturi de lavabile si ultelior inca doua straturi de vopsea de ulei pentru ca petele si rugina transpareau.etc.Azi dimineata am avut surpriza sa vad ca sint din nou inundata atit in dormitor cit si in baie. Ce ma sfatuiti sa fac,pot sa o dau in judecata? sint persoana cu handicap neuro-motor,mi-e foarte greu sa fac fata la astfel de provocari,pot sa cer daune morale si eventual sa o oblig prin Instanta sa plateasca o firma de instalatii autorizata sa refaca toata instalatia veche de 40 de ani? si nu cu cirpaci?pot sa cer recuperarea a ceea ce am cheltuit pe renovarea facuta de Pasti si pe cea care urmeaza sa o fac dupa ce se repara tot? Am dovezi cu cele declarate,am facut poze,am chemat vecinii pe care ai pot cita ca martori. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția taxe vinzare teren
Sint din Cluj. Oricum multumesc
Am vindut un teren si chiar am pus o intrebare pe forum ce taxa voi plati ptr. vinzare;raspunsurile au fost de 2 % din valoare ptr. ca terenul a fost dobindit acum 10 ani. Azi la notar am avut o mare surpriza ptr. ca taxa era de 5 ori mai mare decit ma asteptam si mi s-a spus ca se calculeaza in functie de grila de impozitare a notarilor. Unde as putea gasi aceasta grila? Va multumesc