avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate virginia77

Activitate virginia77

Buna ziua. Doresc sa stiu daca pot anula o hot jud executorie, deoarece mi-a fost comunicat faptul ca nu mai poate fi pusa in executare,motivul fiind ca s-a prescris. A capatat titlul executoriu in anul 2010, iar in anul 2013 mi s-a spus ca nu mai poate fi executata hotararea.
Va rog frumos sa ma sfatuiti.
In prezent am pe rol proces pentru majorarea pensie de intretinere.
Va multumesc.
Va multumesc foarte mult pantru informatiile oferite si va doresc numai bine
Sotul a lucrat la BGS in Bucuresti,iar pe data de 12.04.2011 a intrat in concediu crestere minor. A beneficiat de bani pe concediu pentru anul 2010, iar pentru lunile ian.,feb.,mart. si pana pe 12 aprl. 2011 i s-a comunicat de la firma ca nu mai beneficiaza de concediu.
Va aduc la cunostinta ca pana la data de 12.04.2011 sotul a facut 2 cereri pentru concediu,dar i s-a comunicat ca nu este inregistrat cu nici o cerere si pana la intrarea sa in concediu parental nu s-a dorit de catre firma solutionarea acestei probleme.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca acest lucru este legal si daca mai poate beneficia de banii pentru concediu pentru lunile lucrate (ian,febr, mart si 12 zile din aprl.2011)
Firma i-a comunicat ca a trecut anul si nu mai poate lua banii respectivi, dar sotul doreste sa-si faca lichidarea de la firma respectiva.
Va multumesc mult
va multumesc. sa inteleg ca toate demersurile si toata cheltuiala executorului vor fi recuperate de la debitor? si se poate face si poprire pe salariu de acum incolo pentru pensia de intretinere minor? deoarece dumnealui nu achita dacat atunci cand fac plangere la parchet.
si mai dores sa stiu daca poate fi recuperata toata suma sau se va efectua plata esalonata?
va multumesc
buna ziua. va rog frumos sa-mi spuneti cat ma costa onorariul unui executor pentru abandon familial. persoana care trebuie executata silit lucreaza ca si colaborator la taxi meridian si este si pfa. suma de recuperat este de 1840lei
Discuție ajutor social
Buna ziua. Am si eu o intrebare pentru persoanele cunoscatoare.
Daca copilul are 2 ani si doresc sa beneficiez de ajutor social, trebuie sa prestez munca in folosul comunitatii?
Va multumesc din suflet pentru lamuriri. Am dorit sa am cat mai multe informatii, deoarece in toate actiunile intreprinse impotriva fostului sot ,a trebuit sa ma apar singura.
ESTE BINE CAND LEGEA SE APLICA ADLITERAM SI NU DUPA BUNUL PLAC AL UNORA.
Va doresc o seara buna si sper ca vom mai colabora pentru lucruri mai placute
Ma poate obliga sa declar doar perioada care a fost specificata in plangerea initiala?adica iun-nov 2011?
Deoarece,nici politistul nu era convins ca o sa primeasca dosarul procuroarea, pentru ca dansul a cumulat si lunile dec2011-mai 2012 in declaratia de parte vatamata
Va multumesc mult pentru raspuns. Am o nelamurire. Chiar astazi am fost la politie, unde s-a completat declaratia de parte vatamata, iar domnul politist care se ocupa de plangerea penala mi-a spus ca doamna procuroare a spus sa nu ia in calcul decat lunile pana la care s-a depus plangerea( noiembr 2011)
ce pot face legal, daca procuroarea nu doreste sa inceapa urmarirea penala, deoarece domnul politist a specificat in declaratia de parta vatamata,ca trebuie sa mi se plateasca si pe lunile dec 2011-mai 2012?
daca am depus plangere la parchet in noiembrie 2011, dar urmarirea penala a inceput in mai 2012. Se iau in calculul restantei pensiei si lunile dec 2011 -mai 2012 ?