avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate onetime

Activitate onetime

Firma care face aceasta lucrare nu a obtinut aprobare de la disciplina in constructii. Ei monteaza acum teava pana la etajul 8 si eu am ramas cu proiectul.
Proiect nou pentru centrala

Buna ziua! Acum 3 ani cand m-am mutat in acest bloc, am facut un proiect pentru teava de gaze pentru a pune centrala si m-au obligat sa duc teava si in scara blocului.
Nu avea nimeni centrala instalata si a trebuit sa platesc singura tot proiectul. Acum, sunt 14 apartamente care vor sa-si monteze centrala sau sa-si puna contoar separat de cel al blocului dar din cate am inteles si-au facut un alt proiect. Cand am facut eu, mi s-a spus ca nu poate sa se intepe nimeni in teava mea fara semnatura mea si nici alt proiect nu au voie sa faca intr-o scara de bloc.
Au voie sa faca un alt proiect? Au voie sa se intepe in teava de afara desi eu am tras teava in bloc?
In cazul presedintei de bloc care m-a injurat si impins afara din biroul administratorului cand am cerut niste explicatii legate de banii cheltuiti pot proceda la fel? Am si 3 martori
Multumesc mult! O sa iau legatura cu un avocat pentru ca simt ca cedez psihic
Defaimare si injurii
Buna seara! De cateva luni, o vecina din bloc ma tot injura si face niste acuzatii false la adresa mea si a familiei mele. Deja simt ca cedez psihic. Am blocat-o in privat, dar acum ma ataca pe grupul asociatiei de proprietari. Prima data cand a facut asta, am evitat sa-i raspund penttu ca am zis ca se potoleste sau ca este beata. Am printuri facute. Va rog sa imi spuneti daca pot face ceva legal ca aceasta persoana sa se potoleasca. Am 2 copii mici si vreau doar liniste.
M-am uitat si la un apartament de 3 camere din bloc care are ca suprafata utila 63 si la avizier este trecut cu 67. Cum afecteaza la calculul listei de plata aceste diferente?
In releveu imi apare si logie. Cu acel logie am 0 suprafata totala de 84. Dar suprafata utila este 81.10
Toate apartamentele de pe coloana mea au aceeasi suprafata utila, de 81.10 si pe lista apar toate cu 86.
O sa intreb administratorul si presedintele. Multumesc pentru raspunsuri. Cel mai mult ma intereseaza cota indiviza
Cota indiviza
Buna seara! Stie cineva sa-mi spuna daca este ok ca pe lista de intretinere sa am trecuti 86,55 suprafafa utila, in conditiile in care in contractul casei scrie clar ca am 81,10 suprafata utila? Si in releveul ap .
Problema este ca in contract nu scrie cota indiviza si pe lista de intretinere apare 2,370
Cum pot afla ce cota indiviza am daca in contract nu scrie? Cum au calculat ei aceasta suprafata utila si aceasta cota?
Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri. Am hotarat sa aducem un cenzor din afara ca sa verifice toate actele, inclusiv ce a facut cenzorul pana acum. Din cate stiu eu avem dreptul sa facem asta. Mai ales ca nu le cerem bani locatarilor. Vreau doar ca actele sa fie in regula si lista de plata intocmita corect.
Daca nu eram in pandemie era mult mai usor sa convocam o adunare generala. Avem un grup, dar nu sunt chiar toti proprietarii.