avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate sofiamaria

Activitate sofiamaria

Buna ziua, as avea rugamintea cine poate sa imi raspunda la o intrebare: este posibil ca dupa f multi ani de la divort din care a rezultat un copil, fosta sotie sau copilul fiind major azi, sa dea in judecata tatal pt pensie alimentara si acesta sa plateasca si retroactiv. Tin sa precizez ca in urma divortului nu a fost facut partaju a fost doar o intelegere scrisa si semnata de fostii soti prin care tatal renunta la casa si toate bunurile partajabile iar casa revenind copilului si mamei si acestia locuind acolo pana in ziua de azi iar acestia nu au nici o pretentie la pensie alimentara. Vreau sa stiu si pana la ce varsta se plateste pensie alimentara, sau daca copilul este major tatal are obligatia sa plateasca daca acesta urmeaza o facultate? Va multumesc
Buna, am o problema cine poate sa ne raspunda, locuim in Spania de ceva vreme iar sotul lucreaza ca sofer (repartizeaza marfa la diferite firme) este angajat la un autonom roman care si el are contract cu o firma spaniola. Problema e ca sa pierdut o cutie in valoare de vreo 8000 de euro sau a fost furata nu stim sigur iar asigurarea nu ar acoperi intreaga suma urmand ca sa ii retina sotului meu 2000 euro din salar. Au trecut 2 luni de atunci si inca nu se stie sigur daca se va retine sau nu sigur acesti bani, dar cel care la angajat pe sotul meu, adik romanul ia retinut deja 1200 de euro asta e a doua luna cand ii retine, fara sa ii dea nimik la mana (doar asa preventiv a spus). Din punctul meu de vedere nu cred ca e legal ceea ce face si am dori sa stim ce e de facut daca cunoaste cineva legea spaniola. Si inca o problema desi e angajat part time adik in contract figureaza cu 4 ore dar in realitate lucreaza 10 pt ca urmeaza sa nasc seful lui spune ca i se cuvin doar 2 zile libere iar daca nasc in weekend 1 zi iar pentru nunta 2 zile, e adevarat? Va multumesc.
Buna, va rog cine ma poate ajuta sa imi spuna ce formalitati trebuie facute pt obtinerea unui certificat de nastere a unui copil nascut in spania dar parintii sunt inca necasatoriti. Tatal recunoaste copilul, dar din cate stiu certificatu poate fii scos doar in tara pe baza celui spaniol. Mentionez ca amandoi parintii suntem cetateni romani. Ma interesa sa stiu daca nu poate fii scos si aici la consulatul roman, si daca nu, pot scoate copilul din tara? sau mai pot sa ma intorc cu el din cate stiu dureaza cam 3 luni pt obtinerea lui in tara. Va multumesc
Răspuns la discuția partaj intre soti
Sunt de aceasi parere cu dumneavoastra. Va multumesc foarte mult pt raspunsuri.
Răspuns la discuția partaj intre soti
Creditu il platim din 2006, dar de un an de zile le plateste el deoarece eu nu mai locuiesc la acea adresa in urma divortului, si a intelegerii pe care am am avut-o de a-mi da o suma de bani echivalentul apartamentului vandut pana in toamna anului trecut, iar lui revenindu-i apartamentul in care locuieste in prezent si in care am locuit impreuna.Cum nu sa tinut de cuvant si nu am vazut nici un ban pana in ziua de azi eu nu mai pot sta in chirie si sunt nevoita sa introduc actiunea de partaj. Mentionez ca el a fost de acord sa plateasca singur ratele dupa parasirea de catre mine a domiciliului.
Răspuns la discuția partaj intre soti
multumesc pt raspuns dar am propus deja acest lucru, sa pastrez eu apartamentul si sa preiau ratele si sa ii dau o suma de bani echivalentu la cat am platit pana acum ratele, chiar daca le-am platit impreuna, dar nu vrea. Eu ma gandeam ca o sa ajungem la partaj, banuiesc ca se va face o expertiza pt a evalua valoare imobilului si a restului de bunuri partajabile iar dupa ce achitam banca care e undeva la 31 de mii de euro restul banilor banuiesc ca se vor imparti cumva doar ca vroiam sa stiu daca se ia in considerare contributia mea dar si faptul ca el avea salariu mai mare pt ca tot cu asta ma ameninta, dar eu aveam salariu cat sa acopere rata bancara.
Răspuns la discuția partaj intre soti
Nu se pune problema ca banca sa nu fie platita, eu ma refeream cu diferenta de bani ce se intampla, cum va fii impartita intre soti, daca spuneti ca se ia in considerare venitul mai mare al sotului atunci faptul ca am contribuit cu jumatate din valoare apartamentului nu se ia in considerare? si in ce proportie? va multumesc
Răspuns la discuția partaj intre soti
Valoarea apartamentului este mai mare decat suma imprumutat de la banca categoric, asta si spuneam am cumparat apartamentul cu 72000 euro si am dat avans 38.000 deci 35000 am facut imprumut ipotecar impreuna, dar avansul provenea din vanzarea apartamentului mamei mele. Ratele le-am suportat impreuna pana anul trecut cand eu m-am mutat de acolo dupa divort cu angajamentul ca el va plati ratele pt ca vroia sa imi dea banii pe apartamnetu pe care l-am vandut si el ramanea cu apartamentu. Cum a trecut un an de zile si nu mi-a dat nimik va trebui sa facem partaj. Mi se pare normal ca el sa plateasca ratele din moment ce el locuieste acolo. am vorbit cu mai multi avocati si mi s-a spus ca nu se va prea lua in calcul faptul ca el avea un salariu mai mare sau nu, daca eu nu aveam acei bani banuiesc ca oricum se pleca de la premiza 50-50%. Ce nu mi se pare normal e ca diferenta dupa ce banca isi va recupera banii sa o impart 50-50% cu fostul sot. Adik ar trebui sa se ia in considerare ca avansul bancar provine dintr-un bun propriu.
Buna ziua, va rog frumos cine ma poate ajuta cu o nelamurire. inainte de casatorie detineam un apartament pe numele mamei mele, apartament care l-am vandut ulterior casatoriei, banii fiindu-mi virati in cont bancar pt achizitionarea unui apartament cumparat cu fostul sot. Mentionez ca apartamentul a fost vandut cu 32 000 euro iar constituind avans bancar pt noul apartament cumparat impreuna cu sotul.(avans care constituie aproape jumatate din valoarea apartamentului cumparat).
Ma intereseaza sa stiu care va fii procedura tinand cont ca vom ajunge la partaj judiciar, banca ne va executa silit, adik isi va recupera suma ce a ramas aprox 31000 euro si restu cum se va imparti intre noi? Ce probe trebuie aduse la dosar tinand cont ca eu am vandut un apartament ?pt ca nu mi se pare corect ca sa impart 50%-50% cu fostul. Se tine cont in fata instantei ca el a avut mai mare salariu ca mine? sau ca el plateste ratele la banca de un an de zile eu nemailocuind la acea adresa, mi se pare normal ca el sa achite cheltuielile casei.

va rog din suflet sa ma ajutati.
Răspuns la discuția partaj intre soti
va multumesc tuturor pt promptitudine si pt raspunsuri