avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate horasg

Activitate horasg

Răspuns la discuția indemnizatia de doctorat
si indemnizatia de doctorat se calculeaza tot asa???
Buna ziua! Pe perioada concediului de boala se acorda indemnizatia de doctorat? Integral? Multumesc
Discuție norma de hrana
Buna seara, pe perioada concediului de boala se acorda norma de hrana (indemnizatie de hrana)?
multumesc
Buna ziua, doresc sa stiu daca indemnizația de hrană pentru bugetari se acorda integral, ca si indemnizatia de doctorat? Mentionez ca sunt in angajata la 4 ore cu pensie de boala. Multumesc
Răspuns la discuția tichet de vacanta
multumesc
Răspuns la discuția tichet de vacanta
Multumesc. Inteleg ca trebuie sa primesc suma intreaga? Puteti sa-mi spuneti care este HG-ul in care pot gasi aceste informatii? Cadrul legal, pentru a putea prezenta la locul de munca. Multumesc inca odata
Buna ziua, doresc sa stiu la program redus de lucru de 4 ore (pe motiv de boala), cum se calculeaza valoarea tichetelor de vacanta? Multumesc
Buna ziua! Doresc sa stiu daca se acorda sporul de doctorat pe perioada concediului de boala? Daca da, cum se calculeaza pe aceasta perioada? Multumesc
VA multumesc pentru raspuns.

Referitor la sporul de doctorat..din pacate la mine in institut mi se "arata" doar acest paragraf din CAPITOLUL VIII
Contractul individual de muncă cu timp parţial
Art. 106
(2) Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru

Eu am semnat actul aditional pentru suma intreaga , 725 lei, indemnizatie de doctorat, dar mi se spune ca trebuie sa semnez altul cu suma pe jumatate...

Precizez ca am 33 ani de vechime in campul muncii la 8 ore, dar din 1 oct.. din motive medicale
am trecut la 4 ore. Sunt dr in chimie din 2008.

Puteti sa-mi oferiti niste "argumente" suplimentare?!

Mai am o intrebare legata de sporul de vechime? Ramane intreg sau se injumatateste (calculat pt 4 ore/zi)?

Multumesc anticipat
Simona M