avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate Cotty

Activitate Cotty

Discuție un sfat va rog
am cumparat un imobil in baza legii 112/1995 dar primaria refuza sa-mi vanda terenul de 11 mp aferent curtii casei. ce pot face ca sa oblig primaria sa-mi vanda, avand in vedere ca ei spun ca nu au temei legal ca sa imi vanda mie curtea.
mentionez ca in prezent platesc chirie pt acei 11 mp.
credeti ca as rezolva prin instanta? ce trebuie facut?
sora mea este hairstylist si impreuna cu 4 colege au deschis un salon de coafura. salonul functioneaza pe firma uneia dintre fete. intrebarea mea este: CE PROCEDURA TREBUIE URMATA SI CE ACTE SUNT NECESARE CA SA FIE INTRODUSE IN FIRMA SI CELELALTE FETE???
adica, acum firma este numai pe numele uneia dintre ele si aceasta este de acord sa le introduca in firma si pe celelalte ca sa fie oficial salonul tuturor fetelor, k sa fie firma tuturor fetelor.
toate fetele au contribuit egal cu bani la inchirierea spatiului si amenajarea salonului...urmeaza introducerea lor in firma. cum se face, cui ne adresam?

multumiri
am de cerut despagubiri sc transgaz sa si daune pt lipsire de folosinta si violare a proprietatii precum si tulburare a posesiei, pe ce articole din noul cod civil, ne vom intemeia actiunea in pretentii???

nu are idee nimeni, ce lege sa pun la temeiul de drept?
am de cerut despagubiri sc transgaz sa si daune pt lipsire de folosinta si violare a proprietatii precum si tulburare a posesiei, pe ce articole de lege din noul cod civil, ne vom intemeia actiunea in pretentii???
Răspuns la discuția ce instanta este competenta?
multumesc mult
buna ziua! sunt din comuna i l Caragiale din jud Dambovita si am o problema cu Transgaz SA care si-a introdus conducte de gaze pe terenurile noastre fara sa ne despagubeasca. noi vrem sa le cerem in instanta despagubiri. in aceasta situatie unde ne vom judeca? care instanta este competenta? banuiesc ca judecatoria? dar judecatoria de unde, din Targoviste, Bucuresti sau din Medias de unde este sediul central?
Răspuns la discuția Ce tip de colaborare sa am?
ba da, mi se da un comision de la fiecare client. atunci cum se va numi contractul pe care trebuie sa-l semnez cu ei? in nici un caz nu sunt agent de vanzari pt ca le mijlocesc colaborarea cu clientii pe care eu ii aduc
Răspuns la discuția Ce tip de colaborare sa am?
practic eu gasesc si aduc clienti firmei respective. ce tip de contract sa inchei cu firma???
Sunt persoana fizica, nu PFA si fac anumite servicii unei societati comerciale. Ce contract trebuie sa incheie societatea cu mine, ca sa ma poata platii oficial, pentru serviciile prestate si astfel societatea sa nu aiba probleme in gestiune???

Eu o sa trebuiasca sa platesc impozit din acel venit???

multumesc anticipat