Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce instanta este competenta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce instanta este competenta?

buna ziua! sunt din comuna i l Caragiale din jud Dambovita si am o problema cu Transgaz SA care si-a introdus conducte de gaze pe terenurile noastre fara sa ne despagubeasca. noi vrem sa le cerem in instanta despagubiri. in aceasta situatie unde ne vom judeca? care instanta este competenta? banuiesc ca judecatoria? dar judecatoria de unde, din Targoviste, Bucuresti sau din Medias de unde este sediul central?
judecatoria de care apartine localitatea unde se gaseste imobilul.
multumesc mult
Judecătoria este competentă dar vedeţi cui aparţine conducta, (consiliului local al. municipiului).Trebuiesc chemaţi şi aceştia în garanţie.Când a fost introdusă conducta?