avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate acropolis

Activitate acropolis

dar in situatia repunerii in termen sau recursului peste termen am obligatia achitarii cheluielilor inainte de solutionarea cererii?
Am hotarare definitiva in prima instanta dar am facut cerere de repunere in termen, sunt obligat sa achit cheluielile judiciare catre stat inainte de solutionarea cererii de repunere in termen?
Daca fac o cerere de apel, desi calea ordinara de atac prevazuta de lege este recursul, pot modifica cererea in cerere de recurs dupa expirarea termenului de recurs dar pana la primul termen de judecata? Sa se tina cont de faptul ca am depus cererea in termen dar gresit denumita.
Ce solutie mai am?
Multumesc.
Cand se platesc cheltuielile judiciare catre stat daca fac recurs? Dupa pronuntarea hotararii in prima instanta? Inainte de judecarea recursului? Dupa judecarea recursului?
Mentionez ca am pierdut in prima instanta si am fost obligat la plata cheltuielilor catre stat.
Multumesc anticipat pt raspuns.
Este vorba despre un furt al unei motociclete in Italia. Dosarul este pe rol la o instanta din Romania.
Partea vatamata a depus o declaratie la politia din Italia prin care declara ca i-a fost furata motocicleta. Ulterior trimite un e-mail prin care se constituie parte civila in dosarul penal de furt calificat. E legala constituirea ca parte civila trimitand e-mail, fara sa se prezinte in instanta? Care este temeiul juridic?
Multumesc anticipat.
E-mail-ul a fost trimis si in faza de urmarire penala, si in termen la prima instanta.
Cuntinutul e-mail-ului este cam asa:
Subsemnatul AB cetatean al statului C (e vb de alt stat decat Romania, procestul are loc in Romania), domiciliat in statul C, doresc sa ma constitui parte civila in dosarul X, data si semnatura (scris pe A4 si atasat la e-mail).
Persoana nu a venit in tara si nu a dat o alta declaratie nici in faza de urmarire, nici in faza judecatii, desi a fost citata de mai multe ori in acest sens. Nu a dat nici o alta declaratie in fata altei autoritati unde putea fi identificat si declaratia confirmata.
Se poate considera ca partea civila s-a constituit legal daca trimite un simplu e-mail?
Se poate constitui parte civila in dosar penal o persoana care trimite un e-mail in instanta? E-mail-ul a fost trimis in termen la prima instanta. Persoana este cetatean strain. A fost citat dar nu s-a prezentat. A trimis un e-mail ca doreste sa se constituie parte civila. E legal? Ce asi putea invoca? Care este cadrul legal? Multumesc anticipat
A intrat in vigoare noul Cod de Procedura Panala (Legea 135 din 2010)?
Multumesc anticipat.