avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate IRMA-C

Activitate IRMA-C

am vandut cu factura unei societati comerciale o marfa.reprezentantul firmei cu care am incheiat si semnat tranzactia-respectiv factura - s-a an gajat sa achite intr-o saptamana contravaloarea prin O.P. NU S-A TINUT DE CUVANT!DEJA O TARAGANEAZA!AU TRECUT 2 SAPTAMANI DE LA SCADENTA! CE POT FACE:INVESTESC CU TITLU EXECUTORIU FACTURA?AJUNG LA MEDIERE?IL NOTIFIC PRIMA DATA?
BUN!dar legal ce pot pati?este culpa comuna!penal?civil?
am lovit o persoana ce impingea un carucior pe carosabil la 90 cm de la marginea drumului spre axul drumului;ziua;la cercetarea de la fata locului s-au constatat:persoana lovita de mine a incercat evitarea unui denivelari in carosabil si a mai facut un pas in lateral catre axul drumului;eu nu am putut s-o evit deoarece roata fata a masinii se afla deja pe axul drumului si o miscare noua spre stg insemna sa lovesc masinile ce veneau pe sensul lor de mers ;in locul lovirii strada avea parcare pe partea dreapta plus trotuarul aferent pe unde putea circula fara nici o problema!s-a constatat culpa comuna!ce pot pati?toate cheltuielile cu spitalizarea, medicamente,operatii{tija la tibie} etc le-am suportat eu!acum se pare ca vor sa ma jumoale!!:smileycool:
Răspuns la discuția MOSTENIRE
MULTUMESC MULT! MAI VREAU SI ALTE PARERI AVAND IN VEDRE CA ACEASTA(VERISOARA CU DREPTURI) A LASAT TOTUL DE IZBELISTE-SAT FARA CAINI!TERENUL EI A AJUNS O RUINA!TOT EU AM GRIJA! NU MAI ARE NICI MACAR GARD IMPREJMUITOR!PRIMARIA ORASULUI MI-A PUS MIE IN VEDERE SA DERATIZEZ LOCUL SI SA-L INCHID CU GARD!DACA NU -AMENDA !
Discuție MOSTENIRE
in anul 1981 s-a facut succesiunea dupa bunicii mei decedati (1980) ;conform actului de mostenire ca mostenitori am ramas eu-nepot de fiu decedat(1977) inaintea parintilor lui,(bunicii mei) -si o matusa de-a mea -sora tatalui meu in viata la ora succesiunii;intre timp decedata-tot la data efectuarii succesiunii ceilalti frati ai tatalui meu (respectiv 3) au renuntat la partea lor de mostinere.Intre timp au decedat si acestia!

intrebare 1:copiii acestor trei frati-verisorii mei-mai pot cere drpturi la mostenire? intrebare 2 ;fata matusii mele are drept la mostenire?daca da- are-cum pot sa o combat avand in vedere ca ea nu si-a facut succesiunea dupa maica-sa nici acum la 23 de ani de la decesul acesteia(1990)|||||in total au fost 5 frati -tata matusa si ceilalti 3 care au renuntat la mostenire

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule intrucat contravine regulamentului forumului)



Răspuns la discuția PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE
AM AVUT SUSTINERE!MARTORII AU FOST AUDIATI ! NU S-A TINUT CONT DE NIMIC!IN HOTARARE NICI NU SE FACE VORBIRE DESPRE MARTORII SI HARTIILE DEPUSE DE MINE!APARAREA TOCMAI PE ACESTELUCRURI S-A BAZAT;PERSOANA NU EXISTA-HARTIE OFICIALA DE LA M.I.;CELALALT PAZNIC LA ALTA FIRMA DIN ACEEASI INCINTA ERA IN TIMPUL SERVICIULUI DE VPAZA
Răspuns la discuția PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE
cum pot asta;instanta nu a tinut cont de absolut nimic depus la dosar-audieri in instanta ale martorilor+hartiile oficiale emise de MINISTERUL ADM. SI INTERNELOR si cealalta firma din aceeasi incinta; Vreau legea sa o citesc!Pe firul scurt am aflat ca recte d.basescu a transmis ca orice sc. sa piarda in instanta procesele cu ITM. BANI LA BUGET!
in procesul verbal intocmit de itm valcea la un control din 2010 au fost identificati in lipsa mea[patron] un nr. de 5 posibili viitori angajati.Acestia venisera chiar in ziua controlului inopinant al ITM la angajare,insa eu plecasem din localitate cu o zi inainte,fara insa a-i putea amana! ITM cu ocazia ivita a intcmit PV de contraventie ,pe care ulterior l-am semnat la sediul lor dupa cateva zile!Din cei 5 identificati de ITM am constatat ca unul nu exista[adresa de la MINISTERUL ADM.]-ESTE DE PE ALTA PLANETA-CNP FALS,C.I.-FALSA ,iar altul era paznic la o alta firma din acceasi incinta-adresa de la respectiva cu functia detinuta si orarul de lucru;CU TOTE ASTEA AM PIERDUT IN INSTANTA!