Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Factura neplatita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Factura neplatita

am vandut cu factura unei societati comerciale o marfa.reprezentantul firmei cu care am incheiat si semnat tranzactia-respectiv factura - s-a an gajat sa achite intr-o saptamana contravaloarea prin O.P. NU S-A TINUT DE CUVANT!DEJA O TARAGANEAZA!AU TRECUT 2 SAPTAMANI DE LA SCADENTA! CE POT FACE:INVESTESC CU TITLU EXECUTORIU FACTURA?AJUNG LA MEDIERE?IL NOTIFIC PRIMA DATA?
In cazul in care factura are semnatura de primire a beneficiarului (cumparatorului) si are inserat termenul de plata, iar acesta este depasit, puteti merge direct pe ordonanta de plata.
Incercati totusi, inainte de a introduce actiunea in instanta, sa-l notificati cu privire la intentia Dvs. de a recupera valoarea facturii in instanta, dandu-i un termen scurt pentru plata.