avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate evghenii

Activitate evghenii

Răspuns la discuția Plati la Bugetul de stat
ok, multumesc frumos , la BASS am platit luna trecuta dupa eroare si suma corecta , mi-am dat seama imediat ca am virat in cont gresit si am mai facut o data plata bine doar ca suma depusa prima data a mers la bugetul de stat !
Buna ziua,
luna trecuta am platit , din greseala , o suma x la bugetul de stat in loc de bugetul asig si fd. speciale ..oare daca luna aceasta (firma plateste trimestrial tva si impozit pe micro iar taxele pentru angajat se fac lunar ) in care am si tva si impozit, daca platesc impozitul pe microintreprindere cu mai putin suma x pe care am platit-o luna trecuta la bugetul de stat, este corect ?
Multumesc mult !
Răspuns la discuția plata neinregistrata
va multumesc mult !
Răspuns la discuția plata neinregistrata
s-a inregistrat integral pe cheltuiala dar s-a inregistrat partial plata ...scuze pentru exprimare ..!

Răspuns la discuția plata neinregistrata
documentul platii exista doar ca nu stiam daca inregistrarea platii afecteaza si altceva in afara de registrul de casa ! pentru ca daca incerc sa fac inregistrarea , programul zice ca trebuie sa retiparesc situatiile de sfarsit !
Buna ,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :am avut in luna Mai o amenda de rovinieta pentru care am facut plata in 3 conturi diferite ...o parte din suma am inregistrat 6581=4481 dar nu am mai inregistrat plata prin "casa"(neatentie #-o)plata este facuta ;am listat o balanta de verificare si
apar creditor la 4481 cu suma respectiva ,oare cum sa procedez acuma ?!
Multumesc mult !
BUNA,
vreau sa va intreb ,1)-in 010 -mentiuni-(trecerea de la impozit pe profit la impozit pe venit)trebuie sa mai bifez si optiunile care sunt deja declarate inainte(la infiintare)sau numai trecerea mentionata mai sus?
2)-pentru o firma cu perioada fiscala trimestriala ,ce declaratii trebuie sa mai intocmesc pentru luna ianuarie in afara de 112 pentru angajat ?
Va multumesc mult !
buna, va rog sa ma ajutati si pe mine ...tin evidenta contabila la o firma cu plata trimestrial...problema este ca am gasit 2 facturi din luna Decembrie dupa ce am depus toate declaratiile la finante !! oare ce trebuie sa fac in acest caz ? va multumesc mult !sumele pe ambele facturi sunt de 3200ron !
Răspuns la discuția persoana fara nici un venit
a fost incadrata in gradul 2 de handicap dar apoi i-a fost retras dreptul la pensie pe motiv ca se poate opera si la al 2-lea ochi de cataracta si acest lucru poate inbunatatii vederea ! am precizat ca la celalalt ochi a fost operata de cataracta si nu a reusit !chiar este mai rau cu vederea !precizez ca a primit pensie de gradul 2 aproximativ 3 ani si chiar 6 luni a primit pensie de gradul 1 !!.....dar acuma nu mai are nici o pensie ! vreau sa va intreb chiar nu are nici un drept la nici un fel de ajutor?ea nu are nici un fel de venit este coasigurata pe pensia tatalui meu..are doar jumatate din apartament si ceva pamant arabil (1,5 HA ). MULTUMESC !
Buna ziua ,
mama mea nu a lucrat cu carte de munca niciodata, a avut un ajutor de handicap 232 ron pentru ca este aproape nevazatoare din cauza diabetului (are diabet de 18 ani ) a fost operata de cataracta la un ochi, operatie care nu a reusit si vederea a scazut si mai tare in loc sa se inbunatateasca ;de 2 ani nu mai are nici acest ajutor d pentru ca cei de la comisie ne-au cerut sa operam si celalalt ochi ...fara sa garanteze ca nu o sa fie si acea operatie un esec!
vreau sa intreb pentru mama nu exista nici un fel de ajutor financiar ? precizez ca are inregistrat pe dansa jumate de apartament si ceva pamant arabil (aproximativ 1,5 Ha )
Va Multumesc mult !