avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate lena_varga

Activitate lena_varga

Multumesc, aveti dreptate.
Multumesc, ma gandeam ca primesc cateva exemple de astfel de cursuri, sa-l pot alege pe cel pe care mi-l pot permite din punct de vedere al costului si timpului necesar.
Multumesc. cunosc lucrurile acestea prea bine. Am tot citit legislatia care reglementeaza cariera functionarului public. Din pacate legile sunt incalcate atunci cand se vrea, si nerespectate cand nu esti pe placul celor de la R.U.
ce cursuri de perfectionare pot fi considerate ca si suficiente pentru a putea participa la concursul pentru promovare rapida, in cazul unui consilier? Multumesc .
o, situatie precipitata, determina un functionar public cu functie de conducere sa demisioneze din functie, si sa ramana un simplu functionar.Poate acesta sa revina asupra demisiei, intrucat si-a dat seama ca i se atribuie o vina care nu exista?
Multumesc.
Multumesc, acum sunt lamurita.
Multumesc, desi as vrea tare mult sa avem raspunsuri constructive, nu si acide. Poate ca se vede ca am gresit, mai sus am folosit totusi denumirea corecta, care da este raport de serviciu, fiind vorba de functionar public. Multumesc oricum nu pot sa nu apreciez ca sunteti un utilizator care veniti cu raspunsuri prompte si corecte.
functionar public, in urma cerereii de suspendare ptr.probleme personale mi s-a suspendat raportul de serviciu ptr. o perioada determinata de timp. Intre timp m-am razgandit si vreau sa-mi reiau activitatea , fara sa expire perioada de timp ptr.care am facut cerere ptr.suspendarea raportului de munca. Exista cumva impedimente in acest sens, sau am dreptul sa-mi reiau activitatea?
Cum adica, dar ca sa fii desemnat nu trebuie sa ai pe langa cursul specific SSM si studii medii sau superioare tehnice ? legea nu se mai ia in seama? Adica un angajat cu studii superioare care pe langa liceul cu profil uman, are si facultatea tot in profil uman, poate indeplini conditiile ptr.reprezentant SSM si PSI intr-o institutie publica ? Multumesc.
Va multumesc, dar sunt prea neputincioasa. cum pot proba eu aceasta situatie ? Stiti cum se procedeaza in judetele mici, nu te poti plange nicaieri, exista o influenta foarte puternica la toate institutiile publice, si esti mancat imediat. Eu un umil functionar, merg, imi solicit drepturile in fata marelui sef, mi se promite ca se rezolva, astept si....tot astept. Cine credeti ca te mai apara in astfel de situatii. Cei care ar trebui sa verifice nu sta sa ia fiecare functionar, sa verifice organigrama, statul de functii si locul lui de munca. Eu vreau sa stiu ce pot face in situatia asta, avand in vedere ca nu-mi pot prelua sarcinile de serviciu. Postul este pe probleme de personal. Imi este teama sa dau mai multe detalii. Vreau doar ajutor!

Am primit fisa, am semnat de primire evident, dar eu nu am cum sa iau din fiset dosarele si toate lucrarile daca nu mi se predau, e vorba de dosare personale si tot ce implica aceasta munca. Cum s-o execut daca nu mi se asigura absolut nimic? Nu am un loc stabilit in care sa stau, da exista R.O.I., fisa postului e conforma cu acesta, dar im rest nimic, pur si simplu sunt ignorata, si stau unde pot. Va multumesc ptr. timpul acordat.