avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate vulpitzarea

Activitate vulpitzarea

Am un credit ipotecar in valoare de 30000 euro, pe care doresc sa-l achit integral.
Banca imi ofera o reducere sau ma penalizeaza ca achit mai devreme?
Va multumesc
Buna ziua,

Sunt cadru didactic si problema mea este urmatoarea:
De ieri sunt in concediu medical si am anuntat telefonic acest lucru conducerii scolii in cadrul careia lucrez, prin serviciul secretariat. La cateva minute, am fost sunata de catre director, care a inceput sa tipe, sa ma ameninte ca-mi ia dirigentia si sa-i duc certificatul medical. Astazi s-a intamplat acelasi lucru.
Certificatul medical este eliberat de serviciul urgenta al Spitalului municipiului in care locuiesc, neavand viza medicului de familie, care este plecat si se intoarce saptamana viitoare.
Poate sa-mi anuleze certificatul? Se poate vorbi de un abuz? Ce sa fac?


Discuție cvc tata-fiica
Cu o saptamana in urma, am vandut fiicei mele casa in care locuiesc. Am procedat asa datorita ginerelui, care tot timpul ii reprosa ca a luat-o fara nimic.
Contractul nu prevede nicio clauza, iar suma trecuta este fictiva.
Ceea ce nu imi da pace, insa, si sper sa ma lamuriti este urmatorul lucru: dupa ce am semnat actele, notarul mi-a cerut sa dau o declaratie pe proprie raspundere cf. careia vanzarea casei reprezinta vointa mea, ca nu am fost influentat in niciun fel de nimeni si ca sunt in deplinatatea facultatilor mentale(eu avand 60 de ani), motivand ca aceasta este politica biroului notarial in cazul contractelor de vanzare incheiate intre parinti si copii. Asa o fi sau am fost pacalit?
Va multumesc.
1. Ati gresit cand i-ati dat o parte din bani in avans;
2. Ati gresit cand v-ati dus la ''tepar'' acasa si l-ati amenintat;
3. Sa nu va mirati daca va prezenta si un certificat medico-legal si va aduce niste martori pe care nu i-ati vazut in viata dvs. si care vor confirma ca a fost agresat fizic;
4.Va avea castig cel care va minti mai mult.

Consultati un avocat, dupa cum v-am sugerat, si nu mai aveti incredere in oameni, pentru ca sunt imprevizibili.


Stimata doamna, stiti foarte bine la ce m-am referit.
Nu credeti ca ar trebui sa existe corectitudine si din partea creditorului, pt. ca noi, debitorii, sa nu mai apelam la instanta sau ANPC?
Cu ce bani sa angajez un avocat pt. a actiona banca in instanta din moment ce nu mai am serviciu?
Răspuns la discuția inselat - montaj neterminat usa
Acum aflu ca trebuia incheiat PV montare usa.
Răspuns la discuția inselat - montaj neterminat usa
1.Posed chitanta si factura fiscala;
2.Am sesizarea catre ANPC si raspunsul acestora in e-mail.
Cand am accesat site-ul Protectiei Consumatorului, am completat un formular. Nimeni nu m-a contactat pana in momentul de fata pt. a-mi cere vreun act.


Buna seara,

Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Anul trecut, pe la jumatatea lunii decembrie, am cumparat o usa metalica exterior in valoare de 650 de Ron. Desi yala de sus nu avea accesoriile necesare, vanzatoarea m-a asigurat ca acestea sunt in cutii si ca vor fi montate odata cu usa.
A doua zi, s-au prezentat 2 persoane la locuinta mea, iar dupa ce au montat usa, mi-au spus ca nu au gasit accesoriile pt. yala in magazin si ca intr-o zi sau doua
le vor monta.
Vazand ca nu am mai fost contactata, am adresat o reclamatie prin e-mail la Protectia Consumatorului. Intrucat nu am primit niciun raspuns, am adresat o sesizare la ANPC Bucuresti tot prin e-mail. Acestia mi-au comunicat ca trebuie sa astept termenul legal in ceea ce priveste solutionarea sesizarii mele.
Iata ca suntem pe 13 martie 2012, stau cu o gaura in usa si imi intra frigul in casa, iar la sesizarea mea inca nu am primit niciun raspuns.
Sa ma adresez politiei?
Va multumesc anticipat.

Sa admitem situatia ca Banca X va deschide actiune revocatorie.
De unde rezulta ca am incheiat un act fraudulos, in dauna creditorului, din moment ce vanzarea a fost incheiata inainte de a ramane fara serviciu, iar ratele au fost achitate lunar?
Ce ar fi trebuit sa-i spun cumparatorului? Stiti, eu am un credit ipotecar si, desi ipoteca este pusa pe alta casa, este posibil ca banca la care am creditul sa ne anuleze vanzarea.
Despre ce complicitate la frauda cu un tert vorbiti? Chiar nu inteleg.
Daca banca ar fi facut o inventariere a bunurilor mele, mobile si imobile, si in contract ar fi fost stipulat faptul ca pe intreaga perioada a rambursarii creditului nu am voie sa instrainez niciun lucru, inclusiv case, terenuri, etc., iar eu nu m-as fi conformat, atunci cred ca se putea vorbi despre o frauda.

Vorbiti despre ''fraudarea' creditorilor, dar despre ''fraudarea'' debitorilor prin introducerea a tot felul de clauze abuzive ascunse in contracte nu pomeniti nimic.