avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate b2anka

Activitate b2anka

Răspuns la discuția Evaluare epava - dauna totala
Va multumesc mult inca o data pentru raspunsurile dvoastra.
E trist totusi sa constati ca nu ti se acorda toate informatiile la semnarea unei asigurari...
Deasemeni, inca nu mi se pare normal ca "epava" masinii sa fie evaluata la o valoare care depaseste limita legala (stabilita in cazul RCA). Daca valoarea epavei depaseste 30% din valoarea asigurata, inseamna ca, strict economic, masina poate fi reparata in proportie de 70% (ceea ce inseamna ca nu e dauna totala..)
Dar, din pacate..ne vom resemna si vom accepta "chichitele"...ca doar am semnat...
Buna seara
Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: am o masina (an 2001) asigurata Casco la valoarea de 8674 lei. Ca urmare a unui accident (nu foarte grav), avaria a fost incadrata in categoria daunelor totale.Valoarea epavei a fost stabilita la 3300 lei (in procent de 38% din calculele mele).
Va rog mult sa-mi spuneti daca suma acordata prin despagubire in caz de constatare dauna totala poate fi mai mica decat valoarea acordata in caz de constatare de dauna partiala, situatie in care costurile decontate pot fi pana la un procent de 70% din suma asigurata inscrisa in polita si daca valorea epavei stabilita de asigurator poate fi mai mare de 25%?
Se mai poate face o reevaluare a daunei, astfel incat sa se poata deconta reparatia in conditiile unei daune partiale?

In speranta ca m-am facut inteleasa si ma puteti ajuta va multumesc foarte mult.

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: in situatia in care am 2 caini (de rasa, vaccinati, in apartament) as dori sa stiu care este legea care prevede microciparea cainilor cu stapan.
Pan acum nu am reusit sa gasesc decat prevederi privind cainii fara stapan.
Multumesc
Răspuns la discuția Plata somaj persoana fizica
Va multumesc pentru raspunsul foarte promt.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: in situatia in care am incheiat contractul de munca cf. art.55.b (cu acordul partilor), dupa 15 ani de activitate as putea beneficia de somaj daca achit, ca persona fizica o anumita perioada contributia la somaj? si care ar fi perioada minima de cotizare pentru a putea beneficia?
Va multumesc
Răspuns la discuția DECES CONTRIBUABIL PFA

Multumesc pt raspuns, intr-adevar am depus declaratia, dar cred ca la administratie sistemul functioneaza f greu si nu s-a facut recalcularea.
insa am aflat ca exista, cf. HG 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, urmatoarele prevederi referitore la sumele datorate:
Art. 29
(1) Declaratia individuala de asigurare si contractul de asigurare sociala inceteaza de drept la data decesului asiguratului.
(2) Eventualele sume neachitate pana la data decesului, reprezentand contributii de asigurari sociale si, dupa caz, accesoriile, nu se mai urmaresc. Stagiul de cotizare se constituie numai din perioadele pentru care s-au platit sumele reprezentand contributia de asigurari sociale si, dupa caz, accesoriile.
(3) In situatiile in care sunt facute plati anticipate pentru perioade ulterioare datei decesului, sumele platite pentru aceste perioade, reprezentand contributie de asigurari sociale, se restituie, la cerere, persoanelor prevazute la art. 120 alin. (1) din lege.
(4) In situatiile prevazute la alin. (3), constituie stagiu de cotizare perioada pentru care s-a platit contributia de asigurari sociale, pana la data decesului.
Intrebarea mea este: este in vigoare? si daca da, de ce mai trebuie sa platesc sumele restante?
Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: la data de 27.06.2012 sotul meu, intregistrat ca pfa- taxi a decedat; in luna iulie 2012 am depus actele pt radierea la Registrul Comertului a firmei, am depus licenta taxi si am depus la administatia fiscala si declaratia finala. in luna noiembrie 2012 mi s-a transmis de la administratia fiscala ca figureaza cu contributii sociale si impozit restante fff mari, in situatia in care este considerat perioada fiscala tot anul 2012.
Intrebarea mea este: daca sotul este decedat, pfa radiata, cum se procedeaza pt stingerea datoriilor? Multumesc