avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate Suto Adriana

Activitate Suto Adriana

Răspuns la discuția Cedare mostenire
Joha a scris:

sulta o stabilesc partile, partajul fara sulta ...ramane o donatie....nu am spus deghizata........
Si se poate dona si cota parte din dreptul de proprietate asupra unui bun.


buna si eu am o problema asemanatoare mama si matusa sunt mostenitoare nu au facut partajul deoarece vor sa-mi cedeze mie bunul primit cum putem face sa fie bine si fara o nota de plata foarte mare .
n-au facut nici intrarea in posesie ,multumesc
Discuție lichidare firma
buna ziua
doresc si eu sa intreb daca sunt mandatata de administratorul firmei sa dizolv firma care este suspendata cu acte la notar, sunt contabila dar nu sunt expert contabil am studii superioare mi-a spus cineva sau am citit ,ca daca administratorul isi asuma raspunderea pentru bilantul de lichidare nu mai are nevoie de semnatura unui expert .Va rog daca se poate sa-mi dati un raspuns , multumesc .
daca timp de 20 ani nu am cerut pensie alimentara si acum pentru a primi venitul minim garantat trebuie sa-l dau pe tata sa-mi plateasca pensie in tribunal pentru simplu motiv ca locuim la aceeasi adresa desi eu le am pe ale mele iar el pe ale lui?!:(:sorry:
Buna seara
Vreau si eu sa cumpar o casa la tara dar pe care sa o platesc pe jumatate adica sa-i platesc fratelui meu partea lui iar a mamei sa imi revina mie dupa decesul acesteia cu uzufruct , intrebarea ar fi urmatoarea:
Daca iau bani din banca cu programul prima casa si las ca ipoteca casa cumparata pot sa girez cu aceasta casa .:)
Vreau sa intreb daca am locuit impreuna cu tatal copiiilor in aceeasi casa timp de 20 ani in care nu am vrut sa-i fiu sotie pentru simplu motiv ca avea amanta inca inainte de a ma cunoaste pe mine. poate e mult spus amanta dar de 20 de ani o duc in spate doar ce zice ea si fara aprobarea ei nu face nimic .ma ameninta ca ma aranjeaza el ca nu am contribuit cu nimic in casa si ca mint cand spun ca copii ii intretin eu asta pot sa o dovedesc simplu de cand sunt pe lume doar eu am fost cu ei pentru ca domnu nu avea timp trebuia sa faca productie mi-a platit scoala si acum mi-o arunca in nas intrebarea mea este ce pot sa fac are 80 ani si e versat in juridic la cate procese are pe rol:sorry: poate nu reusesc sa ma exprim cum ar trebui dar promit ca-mi fac timp sa va trimit mai multe detalii .:((