Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare firma

buna ziua
doresc si eu sa intreb daca sunt mandatata de administratorul firmei sa dizolv firma care este suspendata cu acte la notar, sunt contabila dar nu sunt expert contabil am studii superioare mi-a spus cineva sau am citit ,ca daca administratorul isi asuma raspunderea pentru bilantul de lichidare nu mai are nevoie de semnatura unui expert .Va rog daca se poate sa-mi dati un raspuns , multumesc .
In conformitate cu art. 235 alin (1) Legea 31/1990, sunt trei tipuri de societati (societate in comandita simpla, in nume colectiv si cu raspundere limitata),in care asociatii pot hotari odata cu dizolvarea firmei si modul de lichidare a acesteia.
Legea permite ca in conditiile modificarii actului constitutiv, asociatia sa permita si modul in care se va lichida societatea, fara numirea lichidatorilor, cu conditia ca:
- sa asigure stigearea pasivului in acord cu creditorii;
- asociatii sa fi cazut de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului societatii.

In acest caz, operatiunile de lichidare firma se pot realiza de un contabil autorizat sau expert contabil, in toate celelalte cazuri este necesara numirea unui lichidator autorizat.
Faceti dizolvare - lichidare voluntara si radiere conform art. 235 din legea nr. 31. Documentele necesare le gasiti pe site-ul registrului comertului - formalitati - persoane juridice - punctul 45.
Puteti sa faceti dvs. toate demersurile la Registrul Comertului pentru inregistrarea documentelor care se intocmesc in acesta procedura in baza unei delegatii date de administratorul societatii sau de unul dintre asociati. Hotararea de dizolvare trebuie sa fie semnata de asociati. Nu se cere ca bilantul de lichidare sa fie semnat de un expert contabil, ci de organele de conducere ale societatii (administrator sau asociat). Daca sunteti angajata societatii puteti sa il semnati si dvs. alaturi de administrator.
lucian huzum a scris:

Faceti dizolvare - lichidare voluntara si radiere conform art. 235 din legea nr. 31. Documentele necesare le gasiti pe site-ul registrului comertului - formalitati - persoane juridice - punctul 45.
Puteti sa faceti dvs. toate demersurile la Registrul Comertului pentru inregistrarea documentelor care se intocmesc in acesta procedura in baza unei delegatii date de administratorul societatii sau de unul dintre asociati. Hotararea de dizolvare trebuie sa fie semnata de asociati. Nu se cere ca bilantul de lichidare sa fie semnat de un expert contabil, ci de organele de conducere ale societatii (administrator sau asociat). Daca sunteti angajata societatii puteti sa il semnati si dvs. alaturi de administrator.

Pot revoca/numi un nou administrator la o firma in insolventa?
O societate comerciala are un administrator special desemnat daca nu i s-a ridicat dreptul de administrare. Deci, depinde de situatia existenta.