Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare societate

Buna ziua.Vreau sa inchid firma definitiv si as dori sa stiu daca lichidatorul este o pers anume sau poate fi numit si un contabil ca lichidator al unei firme. Adica, eu pot sa o numesc pe contabila mea ca si lichidator?
Daca folositi procedura simplificata prevazuta de art. 235 din legea 31 da.
Si in acest caz ce ar trebui sa fac?
Nu stiu daca conteaza sau nu, dar contabila mea nu este membra ceccar si nici nu s-a mai ocupat pana acum cu dizolvarea unei societati.
Bilantul de impartire(lichidare) a patrimoniului firmei nu trebuie sa fie semnat de un contabil autorizat, el trebuie sa arate modul in care asociatii isi impart patrimoniul.
este indicat ca lichidatorul numit sa fie expert contabil
Va multumesc pentru raspunsuri!
As mai avea o nelamurire...asociatul unic s-a casatorit anul trecut si prin urmare si-a schimbat numele. Ce trebuie sa faca privitor la Registrul Comertului? Se modifica toate actele?