Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lichidare sau faliment?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lichidare sau faliment?

As vrea niste informatii legate de inchiderea unui SRL, cum este mai bine sa procedez, sa incep procedura de lichidare cu Registrul comertului si tot ce presupune mai departe, sau sa declar faliment(ceea ce nu prea stiu cum se face).

multumesc
In cazul in care firma nu are datorii, cel mai simplu este sa faceti o lichidare voluntara. Depuneti la ORC o Hotarare AGA prin care va exprimati dorinta de a demara lichidarea voluntara si solicitati numirea unui lichidator. Dupa admiterea mentiunii si publicarea in Monitorul Oficial, lichidatorul va face celelalte demersuri. In cazul in care firma nu are datorii, aveti nevoie si de un certificat de atestare fiscala care sa certifice aceasta.
Complet eronat rasp lui lichidatrix .
In cazul in care firma nu are datorii, cel mai simplu este sa faceti o lichidare voluntara. Depuneti la ORC o Hotarare AGA prin care va exprimati dorinta de a demara lichidarea voluntara si solicitati numirea unui lichidator. Dupa admiterea mentiunii si publicarea in Monitorul Oficial, lichidatorul va face celelalte demersuri. In cazul in care firma nu are datorii, aveti nevoie si de un certificat de atestare fiscala care sa certifice aceasta
.

Ceea ce este ingrosat sa nu faceti. Pt dizolvare si lichidare simultana nu aveti nevoie decat de un expert contabil care sa intocmeasca si vizeze bilantul de lichidare in baza balantei de verificare . Lichidatorul va lua un tarif cel putin triplu fata de expertul contabil .
Complet eronat rasp lui lichidatrix .

In cazul in care firma nu are datorii, cel mai simplu este sa faceti o lichidare voluntara. Depuneti la ORC o Hotarare AGA prin care va exprimati dorinta de a demara lichidarea voluntara si solicitati numirea unui lichidator. Dupa admiterea mentiunii si publicarea in Monitorul Oficial, lichidatorul va face celelalte demersuri. In cazul in care firma nu are datorii, aveti nevoie si de un certificat de atestare fiscala care sa certifice aceasta

.

Ceea ce este ingrosat sa nu faceti. Pt dizolvare si lichidare simultana nu aveti nevoie decat de un expert contabil care sa intocmeasca si vizeze bilantul de lichidare in baza balantei de verificare . Lichidatorul va lua un tarif cel putin triplu fata de expertul contabil .

In primul rand, Lichidatorul nu are "tarif", el este remunerat cu onorariul stabilit prin Incheierea in care este desemnat.
In al doilea rand, eu am oferit una dintre solutii. Potrivit Legii nr. 31/1990, asociatii unui SRL au la dispozitie mai multe posibilitati:
Art. 235 din Legea 31/1990

(1) In societatile in nume colectiv, in comandita simpla si in cele cu raspundere limitata, asociatii pot hotari, o data cu dizolvarea, cu cvorumul si majoritatea prevazute pentru modificarea actului constitutiv, si modul de lichidare a societatii, atunci cand sunt de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului societatii si cand asigura stingerea pasivului sau regularizarea lui in acord cu creditorii.

(2) Prin votul unanim al asociatilor se poate hotari si asupra modului in care activele ramase dupa plata creditorilor vor fi impartite intre asociati. In lipsa acordului unanim privind impartirea bunurilor, va fi urmata procedura lichidarii prevazuta de prezenta lege., (adica numirea unui lichidator).

@casanova: inainte sa faceti afirmatii gratuite, documentati-va mai bine.

Birsanu Elena-Raluca, Practician in insolventa
@casanova: inainte sa faceti afirmatii gratuite, documentati-va mai bine.

In primul rand cunosc mai bine decat credeti procedura , asa ca afirmatiile mele nu sunt gratuite ci practicate de mai multe ori la Registrul Comertului.

Si in legatura cu tariful iarasi am dreptate, deoarece reglementarea tarifelor profesionale la lichidatori este foarte recenta si in acest caz se mergea pe negociere directa intre client si lichidator .

Pe acest site solutiile trebuie sa fie in favoarea celui care intreaba, in acest caz un criteriu foarte important pentru solutonarea favorabila era costul. Aceasta procedura o poate indeplinii si ddena .
@casanova: Cand am spus "afirmatii gratuite" m-am referit la ceea ce ati scris dumneavoastra, si anume ca raspunsul meu este "complet eronat".
Un raspuns complet eronat ar fi fost daca nu era deloc documentat sau daca nu ar fi fost prevazut deloc de lege.
Eu am spus ca am oferit una dintre solutii, poate nu neaparat cea mai avantajoasa material, dar cu siguranta nu una "complet eronata'.
Lichidatorul trebuie sa justifice onorariul, asa ca nu poate lua "triplu fata de un expert contabil".

Pe acest site utilizatorii vor informatii utile si nepartinitoare, nu suntem aici sa denigram profesiile care nu ne plac., pentru ca o astfel de atitudine nu este constructiva.
Birsanu Elena-Raluca, Practician in insolventa