avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate Nico4u

Activitate Nico4u

Buna ziua.
Saptamana viitoare urmeaza sa imi internez in spital baiatul care va suferi o interventie chirurgicala la cap .
Intrebarea mea este daca voi putea beneficia de concediu medical pentru ingrijirea copilului avand in vedere ca baiatul meu are 11 ani.
Pun aceasta intrebare deoarece stiam ca mama poate primi concediu medical de ingrijire a copilului bolnav doar pana la varsta de 7 ani .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Buna ziua.
Parintii mei intentioneaza sa vanda un apartament si din cate am auzit de la diverse persoane ar trebui sa dea statului 3 % din valoarea de vanzare a apartamentului .
Acum va intreb pe dvs daca acest lucru este adevarat? Mentionez ca parintii mei sunt si pensionari.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua.
Intentionez sa achizitionez un apartament in rate direct de la beneficiar(constructor) cu un avans de 10 % iar in momentul achitarii avansului vom semna un contract de vanzare-cumparare cu clauza de ipoteca pana la terminarea platii integrale.
As dori sa va intreb ce acte trebuie sa imi prezinte vanzatorul la incheierea contractului ? Am auzit de la o cunostiinta ca a achizitionat o parte duplex pe care i s-a dat cf pe teren insa pe constructie nu ...
Sincera sa fiu nu ma pricep la astfel de tranzactii si as vrea sa stiu sigur ce acte trebuie sa primesc pt a nu avea surprize neplacute mai incolo si sa ma trezesc ca trebuie sa platesc bani in plus sau Doamne fereste sa fiu evacuata din apartament.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste raspunsuri .
Multumesc anticipat.
Buna ziua.As daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.Matusa mea are 55 de ani si 9 luni si ar vrea sa stie cand se poate pensiona.Mentionez ca are lucrati 22 de ani si 11 luni din care 10 ani 6 luni si 17 zile in grupa a doua.Si daca se mai ia cumva in calcul are si 5 copii.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
O zi buna!
Răspuns la discuția Cand ma pot pensiona?
Data nasterii este 25.08.1957 . Multumesc.
Buna seara,as dori daca se poate sa ma ajutati in legatura cu o problema.Matusa mea are 55 ani , a nascut 6 copii si are lucrati 24 de ani in campul muncii din care 10 ani in grupa a 2 a .Cand ar putea iesi la pensie anticipata?Va multumesc anticipat.
Buna seara,va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de cota parte indiviza pentru urmatoarea situatie:
In scara noastra de bloc (constructie veche) sunt 17 ap cu o suprafata de 43 mp , 8 apartamente cu suprafata de de 52 mp , 8 garsoniere cu suprafata de 23 mp si 1 ap cu o suprafata de 68 mp si cota indiviza 1,45.
La cele 17 apartamente cu suprafata de 43 mp cota parte indiviza e diferita dupa cum urmeaza:la cei din partea de nord a blocului suprafata indiviza variaza intre 1,1 si 1,2 iar la cei din partea de sud a blocului suprafata indiviza este de 0,61.
La apartamentele de 52 mp suprafata indiviza variaza intre 0,91 si 1,17 iar la garsonierele de 23 mp suprafata indiviza variaza intre 0,92 si 1,11.
Intrebarea mea ar fi cum se poate calcula corect cota parte indiviza pentru a nu mai fi diferente intre apartamentele cu aceasi suprafata?
Mentionez ca avem nevoie de aceasta lamurire deoarece dorim sa reglementam discutiile si nemultumirile aparute intre locatari la calcularea cheltuielilor si de asemenea dorim sa inaintam si dosarul pentru izolarea termica a blocului.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Va multumesc din suflet tuturor pt raspunsuri,datorita dvs am scapat de ganduri si m-am linistit!Sunteti cu adevarat o comunitate de mare ajutor pt cei ca mine!Va doresc un an bun cu multe impliniri si succese!
Multumesc mult pt raspunsurile dvs am uitat insa sa mentionez ca in perioada 27.05.2011-15.06.2011 adica cele 14 zile de munca lipsa nu am beneficiat de somaj si nu am platit nici un fel de contributie catre stat pt aceste zile nelucrate.