Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte necesare incheierii unui contract de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte necesare incheierii unui contract de vanzare-cumparare a unui imobil

Buna ziua.
Intentionez sa achizitionez un apartament in rate direct de la beneficiar(constructor) cu un avans de 10 % iar in momentul achitarii avansului vom semna un contract de vanzare-cumparare cu clauza de ipoteca pana la terminarea platii integrale.
As dori sa va intreb ce acte trebuie sa imi prezinte vanzatorul la incheierea contractului ? Am auzit de la o cunostiinta ca a achizitionat o parte duplex pe care i s-a dat cf pe teren insa pe constructie nu ...
Sincera sa fiu nu ma pricep la astfel de tranzactii si as vrea sa stiu sigur ce acte trebuie sa primesc pt a nu avea surprize neplacute mai incolo si sa ma trezesc ca trebuie sa platesc bani in plus sau Doamne fereste sa fiu evacuata din apartament.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste raspunsuri .
Multumesc anticipat.
Trebuie sa primiti un contract de vanzare cumparare pe teren si pe constructie , incheiat la notariat (nu la avocat ), constructia sa fie intabulata in cartea funciara . Aveti grija ca acesti constructori au credite si pentru ca nu le mai platesc bancile ori alti creditori (falsi) le iau imobilele cu totul
Ar fi bine sa mergeti insotita de avocat la incheierea actului .
Multumesc frumos pentru raspunsuri