avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate damy888

Activitate damy888

Răspuns la discuția pensie sciala sau de urmas
Multumesc de raspuns. Astazi am stat de vorba cu mama si si-a adus aminte ca afost angajata cu contract de munca aproximativ un an si jumatate la fostul CAP. Daca se pot gasi dovezi ca a fost angajata legal poate primi vreun ajutor de undeva?
Buna ziua. Tatal meu a decedat la finele anului trecut. Nu s a "bucurat" de pensie decat 1 an de zile dupa 40 munciti. El si mama au trait impreuna 30 ani dar fara acte legale, nu au foat casatoriti. Mama a muncit cam 7-8 ani adunati la diferite firme dar la niciuna nu a avut contract de munca. Acum ca tata s-a stins, mama, care are 61 ani, a ramas fara niciun venit.
Intrebarea mea este: exista vreo sansa sa poate beneficia de pensie de urmas sau de pensie sociala?
Răspuns la discuția Acordare ajutor de deces
Multumesc
Răspuns la discuția Acordare ajutor de deces
Multumesc de raspuns, dar nu vor sa dea ajutorul pe motiv ca legea se aplica numai bugetarilor. Cui trebuie sa ma adresez ca sa-i oblige sa respecte legea?
Buna ziua. Soacra mea neabvant niciun venit a fost coasigurat la sotia mea la serviciu iar acum cateva zile a decedat. Conform legii nr. 19/2000, capitolul V sectiunea a 5-a, ar trebui sa primesca un ajutor de inmormantare de la serviciu, dar cand a intrebat la contabilitate i-au raspuns ca aceasta lege nu se aplica decat in sectorul de stat nu si în cel privat si ca ei nu pot s-o ajute cu nimic.
Va rog sa-mi spuneti daca este adevarat ce i-au spus? Daca nu este cui trebuie sa ma adresez pentru a-i face sa respecte legea? Multumesc
Răspuns la discuția Transfer sau demisie loc de munca
multumesc frumos
Răspuns la discuția Transfer sau demisie loc de munca


de exemplu: daca imi dau astazi demisia fara preaviz pot sa ma angajez maine?
Buna seara! Ma poate ajuta cineva cu o problema? Am inteles ca in sectorul privat nu mai exista transferul de la un loc de munca la altul? Eu din cauza navetei pe care o fac (60km) in fiecare zi mi-am cautat si am gasit un loc de munca mai aproape. Am fost la actualul angajator si i-am spus problema mea si mi-a raspuns ca nu ma poate ajuta cu nimic si nici nu vrea sa auda ca plec, ca nu ma lasa. Acum dilema mea este: daca imi dau demisia de la actualul loc de munca mai am continuitate la urmatorul loc de munca? In cat timp trebuie sa ma reangajez ca sa nu pierd continuitatea? MULTUMESC
Discuție Rol primarie
Buna seara. Astazi am fost la primaria din comuna natala cu mama mea pentru a-mi trece din rolul de pe numele ei pe numele meu 2 terenuri si o casa. Mama le-a dobandit in urma decesului bunicilor mei cand s-a impartit intre frati toata averea. Mentionez ca nu a fost facuta succesiunea, asadar nimeni nu are vreun act pe aceste bunuri, doar un rol la primarie. Ne-am prezentat la doamnele de la biroul fiscal-contabil si cand au auzit despre ce este vorba ne-au trimis sa vorbim cu secretarul primariei. Ne ducem la dansul, ii explicam despre ce este vorba si nici nu sta la prea multe discutii si ne da un raspuns NEGATIV , pe motiv ca acest lucru se face numai in luna decembrie.
Intrebarea mea este: este legal acest lucru? Nu se poate schimba proprietarul de rol decat la sfarsitul anului? Exista o lege care sa-i dea dreptate? Sau exista o lege care sa ma avantajeze pe mine? MULTUMESC
Buna ziua! Am si eu mare nevoie de un sfat! Acum 2 ani am primit acasa o amenda de la Constanta,pe care, chipurile o luasem pe plaja.Nu am bagat-o in seama pentru ca eu nu am mai fost la mare de vreo 5 ani.Saptamana asta mi-a venit iar de data asta cu somatie de plata si amenintari cu oprire pe salariu! In ziua respectiva am fost la serviciu, am adeverinta de la locul de munca semnata de sef (stampilata si datata) si de colegi. In perioada aceea au fost niste vecin de-ai mei la mare. Se poate s-or fi dat numele meu?Am fost cu acea adeverinta la primarie,ca acolo am amenda, dar nici nu au vrut sa ma bage in seama, au zis ca pe ei nu-i intereseaza si trebuie sa platesc. Ce se poate face in aceasta situatie? Trebuie sa platesc pentru un lucru pe care nu l-am facut? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!