avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate elenaeu1

Activitate elenaeu1

Buna ziua, rog sa ma ajutati cu o informatie : nascuta pe 12.11.1957, lucrez din august 1976, pana in 1994 am lucrat in R,Moldova. Stagiul cotizat acolo va fi luat in considerare la calcularea pensiei anticipate partiale ? Ce acte anume trebuie sa prezint pentru acea perioada ?multumesc
am avut aceeas problema,dar in urma unei licitatii de la banca. Am castigat procesul in instanta .
nu am solicitat cheltuieli de judecata pt 12 lei, nu am avut avocat, mi-am facut singura apararea
am stiut, am facut notarea provizorie.
am castigat procesul acum, pe 14.01.2014 privind intabularea actului de adjudecare. A durat mai mult deoarece dosarul a fost suspendat pana la rezolvarea recursului privind contestatia la evaluare.
Intr-o executare silita s-a facut contestatie la raportul de evaluare, contestatorul solicitand o noua expertiza, care s-a si dispus de catre instanta. Dar expertul, in noua expertiza, a facut greseli grave, utilizand pe langa metoda comparatiei si metoda costurilor, care am inteles ca nu se mai foloseste, mai ales pentru imobilele vechi, iar greselile constau in aplicare de indici gresiti, grad de uzura, instanta nu a acordat termen de studiere a expertizei, pronuntandu-se in cauza ca fiind una corecta.S-a facut recurs, care este in derulare, cu o noua expertiza.
Ce masuri se pot lua impotriva expertului din dosarul de fond ? Plangerea trimisa catre Corpul Expertilor Tehnici din ianuarie 2013 inca nu a fost solutionata, exista un termen pentru rezolvarea lor ?
Răspuns la discuția plangere ocpi - refuz intabulare
nu este ceva standart, imi dati o adresa de email la care sa v-o trimit
Răspuns la discuția publicatie de vanzare
Da, pretul a fost ok,

Multumesc f. mult pentru raspuns
Răspuns la discuția publicatie de vanzare
ca sa fiu mai explicita, debitorul ar fi trimis la banca o instiintare prin care a cerut sa se faca publicatia de vanzare si in ziar, banca a socotit de cuviinta ca sunt suficiente cele facute la primarie, judecatorie. etc. A avut loc licitatia, s-a adjudecat imobilul, iar debitorul a depus contestatie la procesului verbal de licitatie ,ca banca nu a facut publicatia si la ziar, si a cerut in contestatie anularea licitatiei. Este posibil acest ucru, desi a semnat procesul verbal de licitatie si a fost intrebat daca are obiectiuni la care a raspuns ca nu are, si aceasta s-a consemnat in procesul verbal ? .Imobilul s-a adjudecat la a 4-a licitatie, iar debitorul nu a avut aceasta pretentie inainte, privind publicatia in ziar, ci doar atunci cand s-a adjudecat imobilul.