avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate adrianaadriana

Activitate adrianaadriana

Răspuns la discuția Credit ipotecar in executare
cand intra aceasta lege in vigoare?
Răspuns la discuția Credit ipotecar in executare
multumesc pt raspunsuri. acum astept drafturile contractelor de la ei, dar ei mi-au spus ca pana nu gasesc un cumparator aceste drafturi nu ma ajuta si ca in unul din acte va fi specificat faptul ca toate datoriile au fost achitate.(daca se vinde).
noua lege privind stingerea creditelor prin cedarea bunului ipotecat se aplica si retroactiv ?
Buna ziua, am un credit ipotecar in executare( casa a fost scoasa la licitatie )la o firma de recuperare. Am fost sunata de un reprezentant al acestuia care mi-a spus ca, a gasit un cumparator care e dispus sa dea 50000 eur (creditul fiind de 100'000 eur) si daca semnez un acord de vanzare cu ei pot scapa de orice fel de datorie. adica si de diferenta de 50000eur. Este posibil acest lucru?
Răspuns la discuția Restanta pensie alimentara
cum ma poate ajuta aceasta plangere daca el este in SUA ?
Răspuns la discuția Restanta pensie alimentara
mail-ul l-am primit pe 22.03.2014, aceasta plangere trebuie sa o depun personal sau o poate depune si un avocat?

Multumesc!
Buna ziua,

fostul sot nu a mai platit pensia alimentara din luna august 2013, am incercat de nenumarate ori sa vb cu el prieteneste pe mail dar nu am avut prea mult succes. in ultimul mail primit de la el m-a anuntat ca el a primit un green card si ca in momentul de fata el este in SUA si ca "in situatia de fata, eu nu mai raspund jurisdictiei romane si sunt foarte fericit ,deoarece nu trebuie sa-ti mai dau ceva..eu nu vreau sa mai aud in viața mea de voi si doar pot sa va urez de bine!!!
." aceste sunt cuvintele lui. Este adevarat ce spune el , chiar nu se mai poate face nimic?
Multumesc!
Buna seara ,

Am rezidenta in Italia impreuna cu fiul meu minor si doresc sa stiu daca bunica copilului poate pleca cu el spre Romania cu avionul daca nu are nici un fel de procura.

Multumesc!
Răspuns la discuția executare credit ipotecar
Multumesc pt raspuns... m-am mai linistit putin in legatura cu terenul si in ceea cel priveste pe sotul meu.
Răspuns la discuția executare credit ipotecar
Multumesc pt raspuns,

eu intre timp m-am casatorit , se pot lega de bunurile si veniturile sotului meu trecute si viitoare?
Răspuns la discuția executare credit ipotecar
am garantat cu casa pentru care am facut creditul. mama nu are nici o implicare in contractul de credit . ea mi-a vandut mie terenul care il,avea mostenire inainte de a contracta creditul ulterior am avut niste neintelegeri cu dansa si il l-am redat tot cu contract vanzare cumparare si tot pe aceiasi suma .