avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Activitate AndreaSera

Activitate AndreaSera

Răspuns la discuția Executare silita si Mandat Postal
Compania de asigurare mi-a oferit aceasta optiune, bineinteles ca se poate si prin virament bancar in cont. Insa eu nu am cont bancar.
Executare silita si Mandat Postal

Va rog sa ma ajutati in a clarifica aceasta situatie : doresc sa reziliez contractul meu de asigurare viata, si valoarea de rascumparare as dori sa mi se trimita prin mandat postal, pe adresa din cartea de identitate;
Am proprire pe numele meu, cu conturi bancare blocate. In acest caz ,daca imi vor trimite banii prin mandat postal, le primesc sigur?
Multumesc,
Andrea
Buna Corina,
Pentru mine cea mai simpla metoda a fost urmatoarea :
1.am cautat un lichidator judiciar, cu care am discutat pasii urmatori,adica el mi-a pregatit hotararea AGA prin care toti membri asociatiei ne-am cazut de comun acord sa dizolvam asociatia cu ajutorul lichidatorului judiciar si am semnat toti trei, plus ne-a pregatit cererea catre Judecatorie.
2.am cumparat 1 timbru judiciar de 100 Lei
3.am depus actele la judecatorie, la registratura.

Ceea ce nu stiam, si vroiam sa fac eu toate demersurile, este ca fara lichidator judiciar nu pot dizolva asociatia mea. El ma consulta de fapt, cum si ce trebuie sa fac cu banii, patrimoniul ramas... exact cum a scris si dl. Radu in raspunsul lui mai sus.
Va multumesc! Acum inteleg ce drum trebuies sa parcurg...
Suntem 3 membri fondatori si vrem sa o dizolvam asociatia. Nu exista absolut nimic pe asociatie, aici ma refer la conturi banci,bani, patrimoniu.
Nu am avut miscari contabile, nu am facut sedinte AGA, nimic.
Codul de inregistrare fiscala are data de 16.03.2018, si de atunci pauza.
Asociatia se poate dizolva si prin hot.adunarii generale, si in termen de 15 zile de la data sedintei de dizolvare, hot .adunarii generale se depune la judecatorie, da? Va rog sa ma ajutati cu un model de astfel de act, si mai ce fel de acte trebuie sa depun la judecatorie?

Multumesc foarte mult!
Andrea
Am inteles, si va multumesc pentru raspunsuri.
Multumesc doamna Dutescu.
Sotia supravietuitoare daca sta in aceea casa cu bunicii mei de 24 de ani, nici atunci nu are nici un drept?
Bunicii vor cu orice pret sa scapa de ea, de ex. printr-un act de instarinare, insa nu cunosatem legea, si nu stim cu ce ne poate ataca - de fapt are tot dreptul sa atace orice act ce vom face, insa exista sansa ca sotia supravietuitoare sa castige in favoarea ei ?

Va rog sa ma lamuriti cum ar fi mostenirea in aczul in care bunicii mor amandoi? ( ei avand un copil mort, un copil viu, si acesti copii al lor, au cate 2 copii - noi fiind nepotii).

Situatia este urmatoarea : ambii bunici (sot+sotie) traiesc la tara, avand casa lor proprie, pe numele lor. Bunicii au doi copii.
Primul copil al bunicilor are 2 copii la randul ei. (eu sunt, fiind nepoata)
Al doilea copil al bunicilor este mort, insa are o sotie supravietuitoare cu doi copii ( 10 si 23 de ani).

In aceasta casa al bunicilor traiesc sub aceeasi incapere : sotia supravietuitoare al primului copil al bunicilor, si cei doi copii al sotiei,plus copilul de 23 de ani are la randul lui un copil mic, 2 ani ,si o concubine. Acestia toti stau in casa bunicilor.

Problema si intrebarea : Bunicii, care sunt proprietarii casei, pe hartie,legal ,pot sa-si vanda casa si ceilalti care stau acolo (de 23 -24 de ani) pot formula vreo pretentie, chiar daca este sotia supravietuitoare al fiului mort al bunicilor?

Am formulat aceasta intrebare, deoarece am fost amenintata( eu fiind nepoata lor, deci primul copil al bunicilor este mama mea) de catre sotia supraviatuitoare al copilului mort , daca casa se vinde ea ma da in judecata , fiind un pas ilegal,caci ea are dreptul sa mosteneasca o parte din casa si averea bunicilor.
Bunica si bunicul si-au pus in gand sa-si vanda casa.Poate sa-mi vanda mie, ca nepoata?

Multumesc,
Andrea
Am cont la banca X, si am facut pentru copii mei minori doua depozite de copii-cu scadenta cand implinesc 18 ani.
Am transferat pe aceste 2 conturi de depozite copii toti banii primiti ca si alocatie copil (din 2013 octombrie),si banii primiti de la tatal lor dupa divort (el a trimis bani prin mandat postal,eu am depus la banca pe conturile de depozit copii).
In anul 2016 ,luna mai am contul poprit.Banii stransi pe contul de depozit copii,vreau sa-i scot din cont,si sa inchid acest depozit inainte de implinirea scadentei. (copii au 8 si 13 ani ). :(
Ce pot sa fac,exista solutii?
Multumesc!Andrea
Caut firma din domeniul deseurilor, in legatura cu cele două acte normative, OUG nr. 38 şi OUG nr. 39, acte normative de modificare a Legii nr. 249/ 2015 privind modalitatea de gestionare a ambalajelor şi a deşeurilor de ambalaje şi a OUG nr. 196/ 2005 privind Fondul pentru Mediu - cu care prin contract,sa ne intocmeasca toate documentele/rapoartele necesare .
Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti pe cineva...Multumesc!
Andrea