avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1227 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters236635

Activitate ContSters236635

Buna ziua. In 2015 am primit un imprumut de la socru meu impreuna cu nevasta la notariat pe un an. Intre timp nevasta a decedat. Eu nu de mult am primit de la un executor o somatie mobiliara ca socrul a dat datoria la executor. Intrebarea ar fii!Eu am trei copii minori succesiunea nu a fost facuta inca dupa ce a murit nevasta.Cum e mai bine ptr mine sa fac succesiunea sa sa las sa faca executorul.Am doua imobile in proprietate sa fac pe amindoua succesiunea daca o fac eu,sau sa fac pe numai pe una dintre imobile succesiunea. In mare parte una dintre imobile ar acoperi datoria si cu un credit de la banca.Sa cedez parte me de mostenire la copii?Cum ar fii mai bine.
art67 din legea nr 36/1995
imprumutu se face in conditile art 2158 cod civil si urmatoarele cu obligatia debitorilor de a restitui integral suma imprumutata in acelasi moneda pina la data de etc. actul autentificat de notarul public care consta o creanta cearta si lichida are putere de titlu execotoriu la data exigibilitatii acestuia etc
Tata mi -a dat anul trecut un imprumut facut la notar pe care zicea in momentul respectiv ca nu trebuie sa dau tot inapoi am cumparat o casa, dupa un timp mi-a zis ca nu trebuie sa dau banii inapoi daca renunt la mostenire ,el are o avere mare in ungaria cu alta femeie nu cu mama mea,sau despartit cand eu eram mic , Intrebarea mea ar fii ,ca cum sa fac su nu poate sa ia casa mea sau apartamentul si daca se ajunge la acest lucru(ca vine cu executarul)atunci cum se procedeaza se socoteste valoarea impozabila la apartament si se socoteste in suma datorata sau se vinde la licitatie,sau se pune sechestru pe toata averea mea pana achit datoria?va rog sam-i dati un sfat cum sa procedez?
Răspuns la discuția Renuntare (sau nu) la mostenire
In cazul aceasta ce se intampla daca ma da in judecata dupa ce trece termenul si trece la banii care mi- a dat imprumut la notariat, poate sa ia si casa mea sau apartamentul?
Dar pina atunci am o datorie la el care mi-a dat-o imprumut la notariat si n-am de unde sa i-o dau inapoi daca eventual nu vind ceva pina la termen.
Multumesc de sfat.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3. din Regulament
Incerc sa fiu scurt'mau crescut bunicii ,aici in romania parintii sau despartit cind aveam 3 luni ,tatal meu sa dus in ungaria unde a facut o mare avere avind o butarie cu 90 de angajati 3 pensiuni 7 magazine prorie si 5 case etc.cand mam casatorit in 2001am cumparat un apartament aici in rominia cu 130 de milioane atunci din care 100 el a dat acum anul trecut am cumparat o casa cu 100 de mii de lei la care el a dat imprumut acesti bani cu contract la notariat acum nu de mult a fost la mine si mi a zis ca renunta la acesti bani daca ne ducem in ungaria si facem o hartie in care eu renunt la mostenire in ungaria ,el mai are o fata in ungaria cu sotia sa actuala si in 2006 cand tatul meu a facut un pre infart a zis ca a scris totul pe fata sa toate averea in ungaria si nu inteleg ca atucnci eu de ce trebuie sa renunt la ceva ce deja nu e al meu sau eventual dupa moartea tatalui meu eu pot sa pretind ceva de la sora mea?ajutatima cu un sfat bun.VAmultumesc
Răspuns la discuția Abonament telefon
Multumesc pentru raspuns ,atunci inseamna ca am sanse la OPC.
Buna seara,am incheiat acum 10 luni ,un abonament de tel cu multe minute nationale incluse,si minute in roaming zona 1.Acum citeva zile primesc un mesaj de la companie de telefonie ca;Incepind de la 20 ian numerele de franta cu un anumit prefix nu pot sa le sun din minutele nationale incluse numai contra cost.Enormal acest lucru ?in contract nu e stipulat ca poate ei sa modifice prefixe pe care sa nu pot sa le sun .am vrut sa rezolvam in cale amiabila sa micsoram abonamentul dar ei au zis ca nu se poate ,vreau sa intreb daca ma adresez la opc am sansa sa rezolv acest lucru.Va multumesc
Am facut un contract vinzare cump cu o firma de termopane am dat avans toata suma find asa mai ieftin vreu sa intreb, ca firma trebuia sa dea factura pe suma respectiva sau ajunge chitanta ce au dat si sa aduca factura cind monteaza asa au zis,si daca cumva nu efectueaza lucrarea acest lucru pe mine ma afecteaza (ca nu a dat factura)va multumesc.
Răspuns la discuția Contract inchiriere
dadeam vroiam sa scriu.