avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate simsimona

Activitate simsimona

Discuție sporul de stres
Un cadru legislativ pentru sporul de stres. Care sunt categoriile de functionari publici ce beneficiaza de acest spor?
O persoana incadrata cu contract de munca, ca si insotitor pentru o persoana cu handicap beneficiaza de spor de vechime daca este pensionar la limita de varsta?
Răspuns la discuția stare civila
Dar la stare civila, in baza declaratiei pe propria raspundere, tatal isi poate recunoaste copilul!!!! Cu alte cuvinte tatal isi poate recunoaste copiii din relatiile extraconjugale iar mama ( casatorita), potrivit art 414 NCC, nu "beneficiaza de acest privilegiu", adica indiferent cine este tatal biologic, la rubrica tata se va mentiona sotul mamei.
Discuție stare civila
In cazul unui nascut cu mama necasatorita si tatal biologic casatorit, ce se va consemna la rubrica tatalui?
Răspuns la discuția Plata impozit auto noua
Nu.
Nu este deschisa procedura succesorala notariala.
Au ramas taxe si impozite neachitate catre bugetul local.
In cazul unui imobil a caror proprietari sunt decedati iar unicul copil este plecat in strainatate, cum se poate recupera impozitul?
Răspuns la discuția mostenire
Este vorba de o suprafată de 1,00 ha teren . Bunicul a avut un singur copil, problema este ca titlul de proprietate s a intocmit pe numele lui desi terenul era mostenirea sotiei, primei sotii care a decedat si cu care are si copilul.
Nu am gasit niciun articol in Codul civil care sa faca referire la problema mea
Discuție mostenire
Buna ziua.
Bunicul meu a avut 2 casatorii. Bunurile dobandite in prima casatorie au fost vandute catre o nepoata, ramanandu i doar terenul extravilan in proprietate. In anul 1994 moare bunica, in 1995 se recasatoreste dar nu mai dobandeste bunuri mobile sau imobile cu a 2 a sotie. In 2014 moare. Ce mosteneste a 2 a sotie, mentionez ca nu aveau conventie matrimoniala.
Multumesc si astept raspuns.
sunt referent in cadrul unei primarii si as dori sa stiu cum se calculeaza salariul in administratie