avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate liliputan

Activitate liliputan

Răspuns la discuția Iesire din tara cu copil minor
multumesc pentru raspuns, deci va trebui sa il actionez in instanta daca nu is va da acordul. minorul are pasaport valabil deocamdata. ramane sa vedem daca apelul va schimba cumva sentinta, sa o pot folis pe aceasta in caz ca vreau sa ma deplasez cu minorul.
cum as putea motiva in apel acest lucru ca sa-l obtin in instanta?
pentru ca am motivat deja in procesul de divort ca tatal minorului nu ne-a scos niciodata din tara, a refuzat orice propunere de a pleca ca si familie in concediu in strainatate, ba mai mult este si sofer de cursa internationala si pleaca saptamanal in strainatate si nu ne-a luat nicioadata cu el. instanta nu a tinut cont de nimic si a dat castig de cauza intru totul paratului care a abandonat familia, a comis adulter si mai este si consumator de alcool. Toate acestea nu au insemnat nimic la acea instanta care cel mai probabil a fost corupta.
Răspuns la discuția Iesire din tara cu copil minor
multumesc pentru raspuns... e foarte clar ca nu imi va da niciodata acordul sa plec nicaieri, mi-a spus-o de nenumarate ori, pentru ca se foloseste de copil ca eu sa nu pot face nici o miscare. spuneti-mi va rog, daca stie cineva, UK nu este in spatiul Schengen... daca vom intra in Schengen stiu ca vom avea mobilitate libera in acest spatiu, cum ramane insa pe teritoriul UK, pentru ca pe mine ma intereseaza aceasta tara?

multumesc
Buna ziua,

Daca am cusotide comuna pentru copilul minor impreuna cu fostul sot, am nevoie sa ii cer acordul scris ca sa pot iesi din tara cu copilul minor?

Daca da, trebuie sa specific tara si perioada?

Exista vre-o tara din Europa unde ma pot deplasa fara acordul lui?
Răspuns la discuția Hartuire si taraganare
da, am observat si eu ca cu cat am iertat, cu atat mai rau am primit...si care sunt acele legi nationale si europene care sa ma ajute in situatia mea?
eu stiu sigur ca daca toate acestea mi s-ar fi intamplat in orice alta tara europeana, el era legat de mult... insa la noi coruptia e in floare
si mai luati in calcucl ca eu sunt singura cu un copil de nici 2 ani, efectiv nu am timp si posibilitate sa ma deplasez sa fac multe lucruri... si sincer m-am si saturat sa dau tot de usi inchise si ridicat din umeri, asa ca il las pe Dumnezeu sa faca dreptatea Lui. Pentru ca stiu ca fata de copilul meu si chiar fata de fostul sot nu am gresit cu nimic.
draga doamna, este f greu sa il decadeti din drepturi. sa fiti multumita ca va lasa in pace pe dvs si pe copil, macar e fair-play.
in situatia mea, fostul sot s-a comportat exact ca al dvs, iar acum s-a trezit ca e mare "tata" si ca il intereseaza de copil, si-a adus martori mincinosi care au afirmat ca eu nu l-am lasat sa-si vada copilul, cand el de fapt nu avea timp, pentru ca la fel, era prea ocupat cu amanta...
va sfatuiesc sa va adunati f multe probe, dovezi, martori ale abandonului lui si a neglijentei, o sa aveti f mare nevoie de ele in ziua cand se va trezi si el ca e "tata"... pentru ca mai devreme sau mai tarziu s-ar putea sa o faca, insa dvs. trebuie sa fiti tot timpul cu un pas inainte si sa aveti dovezi. pentru ca doar acestea conteaza in instanta... el si martorii lui pot afrima exact contrariul. inregristrati si convorbiri, faceti poze, faceti tot ce puteti sa aveti dovezi. vor fi foarte valoroase intr-o zi, va spun din proprie experienta!
da, puteti pune pe mama dvs martora, insa e bine sa mai cautati o persoana care nu va e ruda si care sa va sustina ca martor. si subliniez din nou: pe langa martori, orice alte inscrisuri, dovezi,probe va vor fi de mare folos, asa ca incepeti sa le adunati!
multa bafta si sanatate la micut!
Răspuns la discuția Hartuire si taraganare
asa am si facut, am fost impreuna cu sora mea care a fost martora la incident. insa colegul cumnatului meu a avut grija sa ne convinga sa nu facem plangere ca o sa il puna el la punct pe fostul sot si o sa se linisteasca... insa nu s-a linistit de loc. exista insa alta plangere impotriva lui, pentru distrugere (mi-a spart usa de la apt, fiind in stare de ebrietate), a fost deschis a si actiune la parchet insa eu mi-am retras plangerea, pe motiv ca nu vreau sa ii fac rau printr-un dosar penal.la momentul respectiv nu stiam ca se va ajunge la divort... nu a durat mult insa si am inaintat actiunea de divort.

si daca eu merg si pun plangere la politie pentru incidentul de ieri (in care am fost agresata de politistul si sotia lui), o pot face fara martori? pentru ca nu am avut martori directi, iar lumea care casca gura nu se baga la asa ceva... e greu de dovedit... in conditiile in care se stie cat de corupta e politia, si mai ales ca fostul sot are multe incidente si nereguli la activ din care a fost "salvat" de cumnatul politist...

la protectia copilului am sunat, am si facut o sesizare cand minorul avea doar o luna... insa, nu ma pot ajuta, ei au cazuri mai grave (copii abuzati, fara adapost, etc), spunandu-mi ca in cazul meu este doar un conflict intre persoane adulte, deci la capitolul preventie - zero.

povestesc toate acestea ca sa vedeti in ce tara traim, ce legi avem... legi care nu ofera nici cea mai mica protectie femeilor singure si copiilor lor. daca mai ai si nesansa sa locuiesti intr-o cumunitate mica, unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, insa nimeni nu sare sa te ajute in nevoie... atunci chiar ca nu ai nici o sansa.
Răspuns la discuția Hartuire si taraganare
si da, ma scuzati, este vorba de ordonanta presedintiala, m-am exrpimat eu gresit.
Răspuns la discuția Hartuire si taraganare
Multumesc pentru lamuriri. eu am incercat sa demomstrez, adica marotii mei din cadrul procesului de divort au spus ca nu i-am pus interdictii niciodata sa vada copilul, din contra a venit ori de cate ori a dorit si la domiciliul meu si la locul de joaca din parc. Insa, martorii lui au afirmat exact contrariul... asa ca eu nu mai stiu ce sa fac. Am inceput sa ii face poze de fiecare data cand vine la copil, am facut poze si membrilor familiei lui cu copilul (pentru ca si ei au sustinut ca am vrut sa-i indepartez de copil) ca sa imi adun dovezi. Insa acest lucru era sa ma coste ieri o bataie zdravana in plina strada, pentru ca am indraznit sa faca o poza copilului cu bunica paterna. A sarit la mine cumnata mea si sotul ei politits, evident ca nimeni nu a intervenit, fiind o comunitate mica, unde majoritatea se cunosc, nimeni nu vrea sa se puna rau cu un organ de politie. Intelegeti acum prin ce calvar trec? Iar tatal copilului tot pe mine ma acuza, ma hartuieste, ma ameninta, ma umileste... si ce pot sa fac? Am incercat in trecut sa ii fac o plangere la politie pentru ca m-a agresat pe strada, insa un coleg binevoitor al cumnatului politist a avut grija sa musamalizeze tot... eu fiind in continuare amenintata, numita nebuna, timp in care mai trebuie sa ma ocup si de copilul minor de care lor nu le pasa, desi sustin contrariul. Mai exista dreptate in tara asta?
Buna dimineata,

Tocmai s-a incheiat actiunea unui divort, iar paratul a inaintat ordonanta guvernamentala catre reclamanta, in aceeasi zi cu ultima infatisare, fara macar sa astepte rezultatul final si sentinta divortului. Este foarte clar ca doreste sa o sicaneze pe reclamanta, pentru ca nu a avut probe suficiente la divort.

Sfatuiti-ma va rog, daca se cere interogatoriul reclamantei (acum parata in noua actiune), este justificat? Este justificat ca aceasta mama sa fie continuu hartuita si agasata, taraganata prin procese, in loc sa isi cresca fiul de nici 2 ani? Ce se poate face, ce se poate spune? Chiar nu mai exista legi in tara asta care sa protejeze mama si copilul? Pentru ca este clar ca reclamantului nu ii pasa de copil, din moment ce singurul lui scop este sa o tracaseze, enerveze pe mama copilului lui.

Spuneti-mi va rog pe ce legi sa ma bazez ca sa justific nefondata actiunea lui si sa fie respinsa. El a motivat acea ordonanta pe motivul reglemantarii programului de vizitare a minorului, si pe faptul ca parata i-a interzis sa aibe legaturi cu el, ceea ce este fals si a fost deja dovedit si in procesul de divort.

Multumesc
Răspuns la discuția Abuz emotional... ce e de facut?
am ca martori unii membri ai familiei mele... plus o plangere de la politie pentru ca mi-a spart usa. ma gandesc ca sunt probe suficiente. am vazut ca azi s-a promulgat legea in domeniul violntei in familie. stiti cumva ce schimbari sunt fata de legea initiala? multumesc