avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Fratzika

Activitate Fratzika

Am uitat sa precizez ca masina cu care s-a produs accidentul era de la o firma la care lucra in momentul accidentului si ca este chemata in judecata si firma ca parte responsabila civilmente. Sa inteleg ca acum Partea Vatamata vrea sa obtina despagubiri si de la firma la care lucra ?
In rechizitoriu scrie ca Partea Vatamata x a declarat ca desi a fost despagubita de Societatea de asigurare Y , se constituie parte civila in cauza cu o suma pe care o va preciza ulterior.
Am si eu o nelamurire in anul 2011 tatal meu a avut un accident rutier soldat cu o victima, din care a avut nevoie de peste 100 de zile de spitalizare. Victima a fost despagubita de catre asiguratorul la care tatal meu avea polita RCA valabila dar acum a inceput procesul penal si victima se constituie si parte civila pt a cere despagubiri. Intrebarea ar fi daca se mai poate constitui parte civila din moment ce a fost despagubita de catre asigurator?
Pana cand se poate schimba permisul de conducere fara sa trebuiasca sa faci analize?
am inteles ca procesul penal va continua oricum doar ca nu mai au nici o pretentie pentru daune morale si materiale din moment ce au primit de la asigurator bani pentru acestea.
Acum am aflat ca partea vatamata a ajuns la o intelegere cu societatea de asigurari privind daunele morale si materiale dar intrebarea este: cu spitalizarea ce se intampla cine o sa plateasca asigurarile sau tatal meu? cu partea cu impacarea partilor se pare ca a picat intelegerea deci nu o sa-si retraga plangerea penala.
Buna ziua. In urma cu un an tatal meu a avut un accident de circulatie acesta accidentand un pieton pe trecerea de pietoni, victima are peste 60 de zile de spitalizare aceasta a depus plangere penala. Intrebarea ar fi daca acum dupa un an ajungem la o intelege prin care victima isi retrage plangerea penala ce se intampla mai departe?
Răspuns la discuția Accident masina consecinte
Sa inteleg ca daca victima is retrage plangerea penala, persoanei care a facut accidentul i se va suspenda permisul pentru 90 de zile dar daca nu isi retrage plangerea si se va ajunge la proces atunci asigurarea rca va acoperi toate daunele morale si de spitalizare cerute de victima sau va trebui sa plateasca ceva si cel care a facut accidentul?
Buna ziua. Am si eu o intrebare cineva cunoscut a lovit pe trecerea de pietoni o persoana, victima a primit peste 90 de zile de spitalizare si a depus plangere la politie acum intrebarea ar fi daca persoana cunoscuta ajunge la o intelegere cu victima urmand ca victima sa-si retraga plangerea de la politie ce se va intampla mai departe se va continua cercetarea penala sau care ar fi consecintele?
Buna ziua. Am si eu o intrebare cineva cunoscut a avut un accident cu masina lovind pe trecerea de pietoni o femeie. Problema ar fi ca femeia nu a fost lovita efectiv cu masina ci cu niste balustrade care erau pe masina si la frana au alunecat nefiind asigurate. Intrebarea ar fi daca firma de asigurari o sa acopere toate daunele morale si materiale cerute de doamna si spitalizarea femei. Multumesc