avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate BucurCristian

Activitate BucurCristian

Buna ziua,
Am facut apel impotriva sentintei de retinere a permisului de conducere, printre motive este si acela ca proba depusa la dosar de politie referitoare la valabilitatea metologica a aparatului radar era expirata.
In intampinarea primita de la politie se specifica ca "dintr-o simpla eroare la dosar a fost depus un buletin de verificare metrologica cu durata expirata" si au atasat in intampinare un buletin de verificare metrologica valabil !
Se mai pot aduce alte acte la apel?
Decizia a fost contestata pentru valabilitate metrologica expirata ceea ce asa si era la dosar la data pronuntarii sentintei.
Ce pot face?

Multumesc
Buna seara,
In cazul achizitionarii unui autoturism second hand, inscris in data de 28.11.2008 pentru care s-a achitat "taxa de poluare in vederea efectuarii primei inmatriculari in Romania" in valoare de 6276 RON, se mai poate recupera aceasta taxa ?
In cazul unui raspuns afirmativ, va rog sa-mi precizati care sunt actele necesare pentru recuperarea taxei.
Care este varianta ce presupune costurile cele mai mici pentru recuperarea taxei.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,
Cristian BUCUR
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista vreo prevedere legala prin care angajatorul poate impune banca la care sa-mi deschid cont pentreu virarea salariului.

Multumesc
Răspuns la discuția Restituire taxa auto
Taxa a fost platita la data de 30.07.2007 si era "taxa speciala pt.prima inmatriculare in Romania".
Răspuns la discuția Restituire taxa auto
Avand un numar de inregistrare a cereri de restituire a taxei din data de 20.03.2008 ,neprimind nici un raspuns trebuie sa refac cererea sau sa cer raspuns la cererea deja depusa.
Buna ziua,
Am cumparat in 2007 un VW Passat fabricatie 2005 pentru care am platit in 30.07.2011 suma de 5427 Ron.
Am facut cerere de restituire a taxei catre Administratia Finantelor Publice Brasov in data de 20.03.2008 si nu am primit nici un raspuns.
Mai pot recupera taxa?
Ce pot face?
Va multumesc anticipat.