avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1466 soluții astăzi
Forum Activitate stirnes

Activitate stirnes

Răspuns la discuția Infiintare magazin
stirnes a scris:

buna!imi spuneti va rog daca vreau sa intrerup activitatea de pfa trebuie sa merg la ORC?trebuie sa merg din ziua intreruperii sau si mai tarziu?

daca am suspendat activitatea si sunt la venit real trebuie sa mai platesc semestrial daca e suspendat?
Răspuns la discuția Infiintare magazin
buna!imi spuneti va rog daca vreau sa intrerup activitatea dr pfa trebuie sa merg la ORC?trebuie sa merg din ziua intreruperii sau si mai tarziu?
Răspuns la discuția Infiintare magazin
imi spuneti va rog ce contributii trebuie sa platesc daca am si CIM?trebuie platite lunar sau trimestrial?
Răspuns la discuția Infiintare magazin
imi spuneti va rog daca declaratia 010 o depun si pfa-urile?si ce termen au de la inregistrarea la registrul comertului?am depus 220 pana acum
Răspuns la discuția Infiintare magazin
am vizat registrele,am depus si declaratia 220 dar nu am depus declaratia 010.pot sa o mai depun acum daca magazinul functioneaza deja?
Buna seara,spuneti-mi va rog daca sotia mea iese din maternal pe 1 decembrie,trebuie sa se intoarca sa lucreze 21 zile la locul de munca ca sa i se treaca cei doi ani in cartea de munca sau poate sa isi dea direct demisia si anii sa fie totusi trecuti?Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare magazin
imi spuneti va rog daca formularul 220, cererea de inregistrare a reg jurnal de plati si incasari si a reg inventar, declaratia 200 se depun la ANAF dupa inregistrarea la ORC sau dupa inceperea activitatii.Reg unic de control se ia dupa inreg la ORC sau dupa inceperea activitatii?
Răspuns la discuția Infiintare magazin
stiti cumva daca registrul de incasari si plati si cel de casa se ia de la ANAF?sau ce acte trebuie pentru magazin ca pfa?
Buna seara,as dori sa stiu ce acte sunt necesare ptr depunerea divortului?Daca nu detin in prezent certificatul de casatorie in original, am o copie doar,poate fi depus dosarul daca legalizez copia?Daca exista si un copil,in varsta de 1 an si 2 luni,orice cerere de divort implica si un proces ptr stabilirea custodiei?Daca da,pot cere ca vizita tatalui sa se desfasoare doar in prezenta mamei?Care este numarul de ore minim alocat tatalui?Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare magazin
dar daca imi tine cineva locul,pot avea probleme?daca o parte din haine nu au factura le pot vinde?stiti cumva ce procent din venitul ca pfa se ia in considerare pentru credit la prima casa?