avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate clls

Activitate clls

Am inteles, o sa propun tema colegilor...multumesc pentru sfaturi, m-ati ajutat foarte mult. O seara buna
Da, este un pic fortata, ce-i drept. Dar este totodata si justificata, intrucat confidentialitatea este foarte importanta in domeniul in care activam; de aceea o includem ca abatere disciplinara in ROI si...ii dam drumul :)))
Hmmm...inteleg punctul dvs de vedere...cu toate acestea, d c credeti ca nu pot include aceasta prevedere - cu incetarea cim-ului ? De acord, incetarea se face numai dupa o anumita procedura clar stabilita in CM, dar atata timp cat ea este respectata pas cu pas, nu vad de ce nu este ok sa 'atentionam' angajatul de la bun inceput asupra repersursiunilor actiunilor sale?
Răspuns la discuția Restructurare
Multumesc foarte mult pt raspuns
Tocmai de aceea il acordam, dar avem si pretentia - cum ati precizat - obligarii angajatului la respectarea confidentialitatii sau, in caz contrar, la 'penalizari. Problema mea este ca nu stiu cata sustinere legislativa am sa prevad ca incalcarea acestei clauze atrage repercursiuni materiale dar si incetarea imediata a cim-ului...
Dreptul la sporul pe care i-l acordam, desi CM nu prevede obligativitatea acestuia :)))
Răspuns la discuția Restructurare
Postul ei urmeaza a se desfiinta, deoarece nu mai avem nevoie de asistent. CCare este baza legala ? Va multumesc anticipat
Ok, dar atata timp cat eu prevad in ROI ca incalcarea clauzei de confidentialitate constituie abatere disciplinara, ce ma impiedica sa precizez in cim ca incalcarea clauzei atrage desfacerea contractului ( raspundere disciplinara)?
In cazul actului aditional semnat de catre angajat cu ocazia participarii la un curs de formare profesionala prin care se obliga sa stea o perioads de ... la angajator dupa terminarea cursului - este reglementata undeva perioada ,axima pentru care poate fi instituita aceasta obligatie? Sau este la latitudinea partilor ? Multumesc
Un jurist se poate angaja in cadrul unei societati cu conventie civila? Aceasta conventie poate fi incheiata pe o perioada determinata, pentru rezolvarea unei anumite situatii? Va multumesc anticipat