Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie civila

Un jurist se poate angaja in cadrul unei societati cu conventie civila? Aceasta conventie poate fi incheiata pe o perioada determinata, pentru rezolvarea unei anumite situatii? Va multumesc anticipat
Nu. Consilierul juridic isi desfasoara activitatea in temeiul legii nr. 514 din 2003 care prevede ca un consilierul juridic poate sa fie numit in functie sau angajat in munca, in conditiile legii. Consilierul juridic numit în funcţie are statutul funcţionarului, potrivit funcţiei şi categoriei acesteia.
Poate rezolva anumite situatii din cadrul unei societati in temeiul unui contract de munca incheiat pe perioada determinata, cu timp complet sau partial de munca.

Sau poate incheia un contract de mandat cu acea societate ...