avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate crinadragomir

Activitate crinadragomir

Buna ziua ,
La ATM-ul unei banci din Bucuresti am incercat sa scot niste banii , atm-ul mi-a afisat niste liniute pe ecran , nu am primit chitanta cu vreun mesaj si nici nu mi-a fost returnata suma ceruta. Acest lucru s-a intamplat in jur de ora 19 cand era banca inchisa.
A 2-a zi cand am fost la banca se pare ca in rapoartele lor apare ca tranzactia a fost efectuata cu succes( banii au fost scosi ,nu apare nimic pe minus) .Le-am solicitat sa se uite pe camera pentru a vedea ca nu mi-a returnat niciun ban bancomatul,insa au refuzat .Cei de la banca insista ca nu a avut nicio problema bancomatul , ca suma nu este pe plus la ei si ca nu exista nicio problema.Ce as putea face ca sa imi pot recupera banii aceia ?
Cei de la banca mi-au zis sa fac plangere la politie ,insa pe extras apare ca eu as fi scos banii aceia.
In aceasi zi eu am avut 2 tranzactii :una in jurul orei 18 , cand am reusit sa scot banii dupa mai multe incercari si alta in jurul orei 19 care a esuat .(cea detaliata mai sus).
Mentionez ca bancomatul lor pare sa fi avut niste probleme pentru ca eu am tot incercat de 3 zile sa scot banii si primeam erori , imi spunea ca e invalid cardul , dupa ce reincercam il lua si apoi mi-l scotea afara . Am si anuntat pe cineva din banca dar ei mi-au raspuns sec : ca nu a mai anuntat nimeni probleme la bancomat.
Va multumesc!
Tu din ce oras esti Livis,ca si eu am niste amenzi care au venit dupa mai mult de 180 de zile E vreo lege in care e trecut acest termen? Imi poti spune cat de complicat a fost ? Ti-ai luat avocat , de cate ori te-au chemat in instanta ?
Stie cineva in Bucuresti au fost anulate amenzi cu acest argument?
Răspuns la discuția Amenda lipsa rovinieta
Si daca imi vor mai veni si altele ?Teoretic daca platesc cele 3 amenzi plus valoarea rovinietei e ca si cum as fi avut platita rovinieta ,nu?
Buna ziua ,
De obicei imi cumpar rovinieta la inceputul anului pe 12 luni .Am crezut ca am cumparat , dar nu mai gasesc chitanta pentru anul 2011 , insa am aflat in luna ianuarie 2012 ca mi-a expirat in luna februarie.In luna ianuarie 2012 pe data de 20 am primit 3 amenzi pentru luna iulie 2011(16,17,30) .Daca le platesc in 48 de ore costa 125 ron + contravaloarea unei roviniete pe un an de zile.Eu avand 3 amenzi pentru o singura luna ce fac platesc de 3 ori valoarea unei roviniete pe un an ?Plus ca au venit dupa foarte mult timp ( dupa 6 luni) , in acest timp daca stiam ca nu am rovinieta mi-as fi cumparat .Este normal sa -mi vina dupa atata timp?
Fiind prima abatere pot face ceva ca sa scap de amenda , eventual de plata rovinietei?
Ajuta sa fac plangere la judecatorie sau pot face ceva ca sa nu mai platesc si rovinieta de 3 ori ?